שקט רגולטורי בענף הביטוח לאור שיתוק הרשות בהיעדר ממונה

רמי דיין ושגית אפיק מסתמנים כבעלי סיכוי גבוה לבחירה באחד מהם לתפקיד הממונה הבא על שוק ההון
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ענף הביטוח והחיסכון לא זוכר שקט כזה מכיוון הרגולציה כבר כמה שנים; חודש מאוד רגוע עובר על השוק ולא בגלל החגים אלא בגלל אפס חוזרים מרשות שוק ההון, מאז עזבה דורית סלינגר את התפקיד ב־31 באוגוסט.

לפי החוקים מכוחם פועלת רשות שוק ההון, הרשות אינה יכולה לבצע ללא ממונה את הפעולות הבאות: פרסומי חוזרים, לרבות טיוטות; פרסום עמדות ממונה, לרבות טיוטות; הטלת עיצומים והודעה על כוונה להטיל עיצום; מתן או סירוב לתת רישיונות והיתרים; שליחת טיוטת דו"ח ביקורת או דו"ח ביקורת סופי ועוד.

שי באב"ד | צילום: ויקיפדיה

כך עולה ממסמך הנחיה פנימי של היועץ המשפטי של הרשות עו"ד ברוך לוברט. המסמך פורסם בכתבתו של עידו באום ב"דה מרקר". ההסבר לעצירת התהליכים הנ"ל ברשות הוא מניעה של קביעת מדיניות שעלולה להגביל את שיקול הדעת של הממונה הבא.

לגבי זהות הממונה הבא על רשות שוק ההון – ההחלטה תפורסם כנראה מיד לאחר חול המועד סוכות. חוסר ההסכמה בוועדת האיתור לגבי המועמדים הביא לדחייה של ההחלטה לאחר שראש הוועדה שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, הבטיח להגיע לבחירה בממונה הבא ב־17 בספטמבר, ולא עמד בהבטחה.

הוועדה בחנה מספר גדול של מועמדים ובהם רמי דיין, שגית אפיק, בני שיזף, רון וייסברג, גיתית גור גרשגורן, לימור דנש, אסף מיכאלי והראל שרעבי.

ההערכה היא שההחלטה כבר נפלה, וגורמים בשוק הביטוח מעריכים כי אחד מהשניים – רו"ח רמי דיין, מנכ"ל משותף באגם לידרים, לשעבר משנה למפקח על הביטוח, ועו"ד שגית אפיק, היועצת המשפטית של ועדת הכספים בכנסת – ייבחר לתפקיד. סגן שר האוצר יצחק כהן ממשיך ללחוץ לבחירת אסף מיכאלי, סגנה הבכיר של סלינגר, לתפקיד, אך ההערכה היא שהוא לא ייבחר, משום שמיכאלי נחשב ל"תואם סלינגר", ובמשרדי האוצר והמשפטים מחפשים ממונה "פחות אגרסיבי" ועצמאי ממה שהייתה סלינגר. בכל מקרה, נדע את התוצאות הסופיות בימים הקרובים, כנראה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email