"שרדנו אך לא ניצלנו"

הוועדה לגיבוש תוכנית האב למען הקשיש בראשות ח"כ טלי פלוסקוב תפעל לשוויון זכויות בין כל ניצולי השואה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ביום שלישי שעבר התכנסה הוועדה לגיבוש תוכנית האב למען הקשיש, בראשות ח"כ טלי פלוסקוב, לדיון נוסף. הפעם עסק הדיון בנושא ״זכויות ניצולי השואה״, והשתתפה בו גם סו"ב ורדה לבקוביץ, יועצת לוועדה, יחד עם סו"ב יואל זיו, וגבי נקבלי, יועץ הלשכה לענייני סיעוד.

בדיון הוקרן הסרט של כתבת ערוץ 2 מיכל פעילן בשיתוף עם הקרן לידידות שבראשות הרב יחיאל אקשטיין, על ניצולי השואה שעלו לישראל לאחר 1953, ואינם זכאים לקצבאות, אלא חיים מתרומות וסיוע של הציבור.

ח״כ אלעזר שטרן שיבח את ח״כ פלוסקוב על העשייה הרבה למען הניצולים. הוא פנה לפעילן והודה על מעורבות התקשורת בנושא לעומת אדישות המחוקק. הוא קרא לשינוי ההגדרות לזכאות לקצבה מהמדינה: "המציאות של ניצולים עד שנת 1953 ולאחר מכן – חייבת להשתנות. יש להשוות את תנאי כל הניצולים".

ח״כ דב חנין טען בדיון: "״אנו רחוקים מלעמוד בחובה שלנו כלפי שורדי וניצולי השואה". הרב אקשטיין אמר: "אני מרגיש בושה ומבקש לעבור למעשים באופן מיידי".

ניצול השואה ראובן מוזר וסו"ב לבקוביץ

עופרה רוס, מנהלת הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר, סקרה את הזכויות לפי הסדרי סיוע. על פי הסקירה: חלק מהניצולים מקבלים מענק שנתי של כ־4,000 שקל, חלק מקבלים סיוע בתרופות, טיפולים נפשיים ושעות סיעוד; מענק הבראה (מגיל 75 כולל מלווה), מענק לציוד ביתי 350 שקל, הנחה במים ובחשמל, הנחה בארנונה לפי החלטת הרשות המקומית. חלק עוברים את מבחן ההכנסה והכרה באחוזי הנכות וחלק לא. חלק לא ידעו שהם נחשבים לניצולי שואה וחיו כך עשרות שנים.

סו"ב לבקוביץ: "זה היה דיון קשה, מלא בפרטים, מלווה ברגשות ובעיקר משקף את חוסר ההכרה והחמלה מצד המדינה. בדיון השתתף ניצול השואה ראובן מוזר שאמר: 'שרדנו אך לא ניצלנו'. זה שבר אותי לרסיסים, כולם דמעו כשאמר, שהוא מברך התקציב של המדינה בסך 400 מיליוני שקלים לטיפולי שיניים לניצולי שואה ואמר: 'אבל אין לי שיניים שאפשר לטפל בהן. כשהייתי ילד, היו לי שיניים, אבל לא היה לי אוכל, עכשיו אין לי שיניים כדי לאכול'".

ח״כ פלוסקוב שלקחה על עצמה להוביל את המהלך לשוויון זכויות בין ניצולי השואה, הצהירה בסוף הדיון: "יש כאן אנשים שדואגים לכם ואני אדאג לכמה בשורות עד לחודש אפריל בו יחול יום השואה".

ניצול השואה ראובן מוזר מוכן לספר את סיפורו כתינוק ששרד את השואה בכנסי הלשכה. ראשי המחוזות והסניפים המעוניינים, יכולים לפנות אל ורדה לבקוביץ.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email