שרת המשפטים איילת שקד על סלינגר: "רגולציה מכבידה, לא מאוזנת ולא מפוקחת בתחום הביטוח"

"בימי עודד שריג פורסמו 16 חוזרים בשנה לעומת ממוצע של 60 חוזרים בשנה אצל סלינגר". רוזנפלד לשקד: "מודים על תמיכתך במאבק בעודף הרגולציה״
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שרת המשפטים איילת שקד יצאה בביקורת חריפה נגד הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, בישיבת הממשלה שהתקיימה ביום ראשון. הישיבה עסקה בהחלטת הממשלה להפחתת רגולציה. בכך העניקה שקד גיבוי מלא לדברי יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נוה, שתקף גם הוא את סלינגר בחריפות בכנס הפנסיוני של לשכת סוכני ביטוח שהתקיים לפני שבועיים באילת. נוה אמר בכנס כי סלינגר היא הממונה על שוק ההון הגרועה ביותר שהייתה מאז ומעולם.

לדברי שקד בישיבת הממשלה: "החלטת הממשלה להפחתת רגולציה שהתכנסנו היום מכוחה, קובעת בסעיף 12 שאמנם הכללים שנקבעו בהחלטה לא חלים אחד לאחד על אגף שוק ההון, אבל ההחלטה כן מחילה על אגף זה את עקרונות ההחלטה וקובעת חובת דיווח. בפועל יש עלייה מאוד גדולה ברגולציה של שוק ההון ולא בדיוק הפחתה. אני מבקשת שנביא להפחתה משמעותית של הרגולציה, ובטח לא הכבדה. המטרה היא לעזור לעסקים קטנים. להקל, לא להכביד".

רוזנפלד, שקד והורנצ'יק. שקד: "לא התייעצו איתי או עם הכנסת"

שרת המשפטים טענה עוד, שרגולציה שקטה עוברת שלא באמצעות חקיקה או תקנות, ולא מפוקחת בידי הכנסת, אלא באמצעות כללים ונהלים של רגלוטורים: היא הביאה דוגמאות לרגולציה השקטה בשוק ההון, וציינה כי בתקופתה של סלינגר פורסמו 300 חוזרים סופיים לצד 530 טיוטות חוזרים ועמדות ממונה ולשם השוואה פרופ' עודד שריג, קודמה בתפקיד, פרסם רק 63 חוזרים סופיים ועם ממוצע של 16 חוזרים בשנה לעומת ממוצע של 60 חוזרים בשנה של סלינגר.

לא הייתה התייעצות

שקד הביא לדוגמא את טיוטת החוזר לרגולציה של הדירקטוריונים ובעלי שליטה בתאגידי ביטוח. לדבריה, "לאחרונה הופצה טיוטת ענק שמייצרת רגולציה משמעותית מאוד ביחס לדירקטוריונים של חברות ביטוח. שרת המשפטים אמרה כי הטקסט הזה אינו מנומק ולא מסביר את הרקע ואת הבעיות שהוא בא לכאורה לפתור. מדובר בטקסט של 50 עמודים שעורך שינויים אדירים בכדאיות ההחזקה בגרעין שליטה ולפיכך בכדאיות של מכירה וקנייה של חברות. הוא מחליש מאוד את היכולת לשלוט בחברה ופוגע קשות בזכות הקניין של בעלי המניות".

שקד הדגישה כי "דבר כזה היה צריך להיעשות בחקיקה. בפועל זה עובר באמצעות החלטה של המפקחת וללא כל אישור של ועדה בכנסת. העניין אפילו לא עבר את הייעוץ המשפטי אצלנו. לא הייתה כל התייעצות איתי בשל ההשפעות שיש בחוזר הזה על נורמות בתחום חוק החברות שבאחריותי. תקנות עוברות תהליך יותר רציני של איזונים ובלמים, בדיקות ושאילת שאלות".

טוב שהעניין בטיפולך

נשיא לשכת סוכני ביטוח, ליאור רוזנפלד, התקשר לברך את שרת המשפטים על תמיכתה ועל ההירתמות למאבק בעודף הרגולציה ברשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון.

בשיחה שהתקיימה ביום שני בבוקר אמר רוזנפלד: ״את אשת עשיה וטוב שהעניין בטיפולך, את רואה בראייה מפוכחת את הפגיעה הקשה של עודף הרגולציה בענף הביטוח ובשוק הפנסיוני. אני מודה לך בשם ציבור סוכני הביטוח בישראל ובשם ציבור המבוטחים והחוסכים״.

לפני מספר חודשים נפגשו נשיא הלשכה ומ"מ הנשיא סו"ב ליאור הורנצ’יק עם שרת המשפטים והציפו בפניה את בעיית עודף הרגולציה הקשה בענף. ״רגולציה זה דבר מבורך, אך עודף רגולציה זה הרסני״, כך אמר המשנה לנשיא בפגישה.

יש לציין כי בכנס לשכת סוכני ביטוח באילת לפני כשבועיים ציין גם השר אופיר אקוניס את עודף הרגולציה ואף כינה אותה גידול ממאיר בלב המדינה.

רוזנפלד: "התקשרתי להודות לשרת המשפטים שהיא גם יו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה על עמידה אמיצה ונטולת מורא במאבק בעודף הרגולציה. השרה מבינה כמו כל בר דעת שלא ניתן להמשיך במצב הזה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email