שר האוצר והמפקחת על הביטוח יוזמים: בוררות מול חברות הביטוח ב־28 שקלים

מומחה הסיעוד דב ברומר: הצענו מודל כזה כבר ב־2014
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שר האוצר, משה כחלון, והמפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, יוזמים הצעת חוק חדשה שתחייב בוררות בתחום תביעות הביטוח. הבוררות תבוצע בידי מוסד בוררות לענייני ביטוח, שפסיקתו תהיה סופית ושאחריה לא ניתן יהיה להביא את התביעה לבית משפט.

הצעת החוק גובשה לאור נתונים של הפיקוח על הביטוח לפיהם מספר תביעות הביטוח הנדחות בידי חברות הביטוח זינק בתוך שלוש שנים מכ־15 אלף דחיות בשנת 2011 לכ־77 אלף ב־2014 – פי 5. ברוב המקרים החברות מתבססות בדחיית התביעות על כך שהמבוטחים יחששו לתבוע אותן בבתי המשפט. לא פעם מעדיפות החברות להגיע לבית המשפט ובלבד שלא לשלם את התביעה, משום שהן סומכות על המחלקות המשפטיות המקצועיות שלהן.

כחלון. מגבש הצעת חוק
כחלון. מגבש הצעת חוק

על פי הצעת החוק החדשה יוקם מוסד חדש לבוררות ביטוח, שאליו יוכל לפנות כל מבוטח שיש לו תביעה לתשלום בגין מקרה ביטוח מחברת הביטוח בה הוא מבוטח, תמורת אגרה סמלית בסך 28 שקלים. סמכויות מוסד הבוררות יהיו מוסדרות בחוק, כשהמודל על פיו הוא יוקם מתבסס על מוסדות דומים הקיימים.

לדברי המומחה לסיעוד דב ברומר, הוא הציע מודל דומה לאוצר כבר ב־2014 ,אך הצעתו לא התקבלה. "הצעתי, בתמיכת הסתדרות הגמלאים, ארגוני עובדים גדולים והאקדמיה, להקים גוף ציבורי מקצועי שיטפל בתביעות סיעוד שנדחו על ידי חברות הביטוח. על פי הצעתנו, הוועדה הציבורית תורכב מנציג ציבור, נציגי חברות הביטוח, נציג הסוכנים, מומחים בסיעוד, רופאים גריאטרים, נציג ארגון צרכני בריאות בישראל. נציג האוצר, ונציג אקדמיה ומשפטן. בנוסף, אומר ברומר, "הצענו בישיבת וועדת הכספים האחרונה לקנוס את חברות הביטוח עד פי שתיים וחצי מהגמלה שהייתה אמורה להיות משולמת לתובע, אם הוועדה תכריע לטובת המבוטח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email