שר האוצר מתנגד להצעת ח"כ זוהר לאסור על חברות האשראי להיכנס לתחום הביטוח

הצעת החוק תעבור כנראה הליך חקיקה רגיל בכנסת. הלשכה: "בעלי ההון לא בוחלים באמצעים להשפיע; עוד לא נאמרה המילה האחרונה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עודכן ב-15.6.20

שר האוצר ישראל כץ הודיע הבוקר (א') בחשבון הטוויטר שלו על התנגדותו להצעת החוק אותה מקדם חבר הכנסת מיקי זוהר (ליכוד), האוסרת על חברות כרטיסי האשראי להיכנס לתחום הביטוח.

יש לציין, כי ח"כ זוהר הודיע בשבוע שעבר כי הוא יעלה את הצעתו לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה בישיבתה היום וכי הוא זוכה לתמיכת שר האוצר בעניין. ואולם, הצעת החוק לא הועלתה להצבעה הן בשל התנגדותו של שר האוצר והן בשל דרישת "כחול לבן" לדחות את ההצבעה.

ח"כ מיקי זוהר. "על שר האוצר ללמוד את הנושא לפני קבלת החלטה בעניין". צילום: דוברות הכנסת

על פי הודעת השר כץ: "בכוונתי לקדם תחרות במשק כאמצעי חשוב להגברת הצמיחה והורדת יוקר המחיה. הצעת החוק של ח"כ זוהר למנוע מחברות כרטיסי אשראי לפעול בשוק הביטוח מהווה ניסיון לחסום תחרות ולסייע לחברות הביטוח על חשבון הציבור הרחב, ודינה להידחות".

בתגובה להודעת שר האוצר, מיהר ח"כ זוהר להגיב בציוץ משלו: "היה מצופה משר האוצר להיאבק למען אלפי סוכני הביטוח, כמו שנאבק למען ענף המוניות במלחמתו בחברת הנסיעות השיתופיות אובר. ההחלטה לאפשר לחברות האשראי להיכנס לשוק הביטוח יכולה היתה להיות נכונה אם היו הופכים אותן לחברות ביטוח. כשמצ'פרים בשביל רפורמת בכר והופכים את חברות האשראי לסוכני ביטוח, מחסלים ענף שלם. האזרח לא מרוויח אגורה. טוב יהיה ששר בכיר בממשלה יעשה שיעורי בית לפני שהוא מצייץ".

הוויכוח הגיע בעקבות הרישיון שניתן על ידי הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון לחברת כרטיסי האשראי MAX לפעול כסוכנות ביטוח.

המילה האחרונה טרם נאמרה

מלשכת סוכני ביטוח נמסר כי "מתחילת המאבק ציינו כי מדובר במלחמה למען הציבור שיהפוך אזוק ושבוי בידי חברות האשראי השולטות ברמת מידע כמעט בלתי נתפסת למול האזרחים. יתרה מכך – חברות האשראי ינצלו את התלות של הציבור ויתנו בקשת הלוואה בביטוח או הגדלת מסגרת אשראי בביטוח.

"אי אפשר להתעלם מהעובדה כי בשוק קיימות שלוש חברות אשראי בלבד מה שיגרום לריכוזיות יתר ולהיפך ממה שרשות שוק ההון מכוונת אליו, וזאת – עליית מחירים.

סו"ב ליאור רוזנפלד. "מאבק משפטי לצד ההליך בכנסת" | צילום: באדיבות הלשכה

"הבוקר התבררה עובדה נוספת – חברות האשראי לא בוחלות באמצעים כאשר הן רוצות להשיג מטרה, ובקמפיין חשאי, עתיר אמצעים וממון, ניהלו קרב תקשורתי כאשר הן מזכירות לכלי תקשורת מסוימים מי 'הבוס' – תמונה למה שיתרחש כאן באם חלילה לא יצליחו במאבקן.

"כל זאת בניגוד לדעת מובילי דעה, אנשי כלכלה, חברי כנסת ומרבית החברים בוועדת השרים לענייני חקיקה. שוב הוכח כי כסף הינו גורם השפעה, אך אנו מאמינים בצדקת דרכינו. נלחם להעביר את החוק במקביל לערוץ המשפטי. כאשר מדובר במאבק למען הציבור המילה האחרונה טרם נאמרה", מדגישים בלשכה.

"בשולי הדברים נוסיף כי משבר קורונה, שהשאיר עד היום כמיליון מובטלים בבית, עלול להשאיר בקרוב עוד 13,500 סוכני ביטוח עצמאיים ובעלי עסקים קטנים ו-60 אלף עובדיהם, לטובת בעלי ההון שחלקם בכלל משקיעי חוץ".

בעקבות התערבות ראש הממשלה, הצעת החוק תועלה שוב בישיבת ועדת השרים בעוד שבועיים, אך לא ברור אם יהיה רוב לאישורה.

צילום התמונה הראשית: shutterstock

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email