שר האוצר: ״משבר הריסקים ייפתר, כי אין מה לעשות – אתם צודקים"

משה כחלון נאם בכנס הפנסיוני כי אם צריך הוא ישתמש גם באמצעים פרלמנטריים: "שר האוצר הוא התפקיד הכי חשוב - ראש הממשלה לא יכול לעשות צעד כלכלי אחד ללא הסכמתי"; וגם: גדעון סער בנאומו: "אחת הלשכות היותר מקצועיות"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"משבר הריסקים ייפתר, כפי שפתרנו יחד בעיות בעבר, כי אין מה לעשות – אתם צודקים. ואם זה לא ייפתר במו״מ יש לנו אמצעים פרלמנטריים נוספים. איפה שייגרם כשל, אני יודע להתערב. אני חבר ויועץ שלכם". כך אמר שר האוצר ויו"ר מפלגת '"כולנו", משה כחלון, בדברים שנשא בפני משתתפי הכנס הפנסיוני באילת.

כחלון סיכם את שנות כהונתו כשר האוצר ואמר: "הבאנו את מדינת ישראל למקום אחר. יש קמפיין בנושא הגירעון, אבל מאז 2015 הוא קטן ב־20 מיליארד שקל. גירעון הוא יחס חוב תוצר – אז או שמשלמים את החוב או שמצמיחים את המשק. אנחנו גם הצמחנו את המשק וגם החזרנו חוב.

שר האוצר משה כחלון בכנס הפנסיוני 2019 | צילומים ווידאו: באדיבות הלשכה/מתוך ערוץ היוטיוב הרשמי של לשכת סוכני ביטוח

"קיבלנו מיליארד דולר ממכירת מובילאיי. הם הלכו להקטנת החוב גם כי לא רצינו להוריד את שער הדולר. הוספנו 38 מיליארד שקל לתקציבי המשרדים, בהם 9.8 מיליארד שקל לתקציב הבריאות. נוסיף עוד לבריאות כי זה לא מספיק ונציג תכנית בריאות חדשה", אמר השר והוסיף:

"השכר עלה ב־10% והכל עם אחריות תקציבית. אם מצב הכלכלה לא היה טוב אז לא הייתה מכירה של מלאנוקס ואינטל לא הייתה משקיעה עוד 10 מיליארד דולר לפני חודשיים. הטענות שאנחנו משחקים עם המספרים מגוחכות. מדובר בנתונים שמפוקחים על ידי גורמים בינלאומיים. המצב של כלכלת ישראל לא היה טוב יותר מאז הקמת המדינה," הדגיש כחלון.

לדברי שר האוצר, מחירי הדירות מצוינים לעומת תחילת הקדנציה שלו – "העלינו קצבאות הנכים, שיפרנו את שכר החיילים, וצריך לטפל גם בקצבאות הקשישים", אמר כחלון. "ראש הממשלה לא יכול לעשות צעד אחד כלכלי ללא הסכמתי, אלא רק לפטר אותי. שר האוצר זה התפקיד הכי חשוב ובפעם הבאה אדרוש שוב את תיק האוצר. לא אהיה שר האוצר של בני גנץ ולא של בנימין נתניהו – אהיה שר האוצר של הציבור”.

ישראל מובילה בהליכים משפטיים פר אזרח

שר החינוך לשעבר גדעון סער, שמתמודד לכנסת מטעם מפלגת "הליכוד", החמיא בפתח הדברים שנשא בכנס, לנשיא הלשכה, סו"ב ליאור רוזנפלד, ולחבריה: "אחת הלשכות היותר מקצועיות עם הכנסים הכי מקצועיים", אמר. סער ציין 3 נקודות חשובות לעתיד הכלכלה בישראל: "הראשונה, שחייבים להוריד את עודף הרגולציה שאינה מעודדת תחרות וצמיחה, גם בענף הביטוח שסבל בשנים האחרונות מעודף רגולציה; דבר שני, זה שהעיניים צריכות להיות מופנות אל העסקים הקטנים והבינוניים, ולא לעסקים הגדולים שיכולים להפנות כוח אדם למחלקות רגולציה שמתפתחות לסדרי גודל בלתי אפשריים.

"ולבסוף דה־פליליזציה: מדינת ישראל מובילה בעולם בהליכים משפטיים פר אזרח. אפשר לעשות את זה על ידי הפיכת חלק מהעבירות בספר החוקים שלנו מעבירות פליליות לעבירות מנהליות עם ענישה בצורת קנס, גם בין היתר ברישוי עסקים, או עברות מינוריות בתכנון ובנייה. התוצאה של ריבוי בעבירות פליליות היא עומס עצום על בתי משפט והליכים יותר רציניים נמשכים זמן רב מהנדרש. ההליך הפלילי נועד לסטייה חמורה מהנורמה".

בנאומו התייחס סער גם לשיחה שערך עם נשיא הלשכה ואמר: "שמחתי לשמוע בשיחה שיש התקדמות ביישום חלק מהמסקנות של הוועדה לעתיד ענף הביטוח שעמדתי בראשה. בשני תחומים חשובים, הפנסיוני והסיעוד, מה שהותירה אחריה הוועדה בעבודה יסודית הם מסקנות מאוד חשובות ברמה הממלכתית. תוחלת החיים גדלה ויש יותר אנשים בפנסיה ויותר אנשים שנזקקים לשירותי סיעוד, וחייבים להיערך לזה לפני שנתקלים במשברים", סיכם סער.

איזון בין רגולציה לשוק

אורית פרקש־הכהן, ממפלגת "כחול לבן" ויו"ר רשות החשמל לשעבר טענה כי מה שהביא אותה לפוליטיקה אלו האירועים שחוותה בנושא מתווה הגז והתחושה שמדובר בהתחלה של מדרון ובהנהגה שעסוקה בעצמה ולא בציבור.

"תחום הביטוח רווי רגולציה מכבידה", אמרת פרקש־הכהן. "כרגולטורית לשעבר אני יכולה לומר שמאוד חשוב לשמור על איזון בין רגולציה לבין לתת לשוק לעבוד. את השינוי במשק החשמל התחלנו ברגולציה כבדה כשהכרחנו את חברת החשמל לקנות מספקים פרטיים. לקחנו סיכון והשקענו בשוק החשמל הפרטי לטובת הציבור, אבל לאחר שהשינוי התחולל צריך לתת לשוק לעבוד".

לדברי פרקש־הכהן, מפלגת "כחול לבן" תיאבק לטובת העצמאים והעסקים הקטנים: "לא מקובל עלינו שעסקים קטנים שמשלמים ביטוח לאומי לא זכאים להטבות סוציאליות כמו דמי אבטלה, מחלה, ויש להגדיל את ההוצאות המוכרות לרכב אצל העצמאים", סיכמה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email