שר הבריאות בכנסת: "הביטוח הסיעודי הקולקטיבי הכניס את חברות הביטוח לקשיים"

ליצמן מבטיח חוק סיעוד ממלכתי החל מה־1 בינואר 2017. ארגוני הבריאות מכינים תביעה ייצוגית גם נגד ועדי העובדים: "הם אחראים למחדל לא פחות מחברות הביטוח"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"כדי להתמודד עם הקשיים שלהן בנושא הביטוח הסיעודי חברות הביטוח יקצצו עוד בעמלות הסוכנים בתחום זה" – כך מעריך אבי רייטן, מומחה להגנה בסיעוד, בריאיון ל"ביטוח ופיננסים".

לדברי רייטן, למרות הסערה הציבורית בנושא, חברות הביטוח שומרות לאחרונה על פרופיל נמוך בכל הקשור לביטוח הסיעודי, "כיוון שהביטוח הסיעודי הקולקטיבי הכניס אותן לקשיים, כשאגף שוק ההון חייב את חברות הביטוח להגדיל את הרזרבות שלהן בגין ביטוח זה. התוצאה – רובן אינן מחדשות ביטוחים סיעודיים קולקטיביים, למרות הדחייה בשנה להוראת המפקחת בנושא, לא מציעות פוליסות חדשות מוזלות כאלטרנטיבה – וגם יקצצו בעמלות הסוכנים כדי להתמודד עם המצב".

סיעוד ממלכתי בתוך שנה

אתמול התכנסה שדולת הגמלאים בכנסת, בראשות חבר הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני). בכנס השתתפו שר הבריאות יעקב ליצמן ושר הרווחה חיים כץ, יו"ר האופוזיציה בוז'י הרצוג ו-11 חברי כנסת נוספים. לכנס הגיעו עשרות גמלאים, וכן ארגוני גמלאים, מומחים לסיעוד ועוד.

בסיום הישיבה הסוערת, בה קראו הגמלאים לוועדת חקירה ממלכתית, הבטיח שר הבריאות ליצמן כי "ב-1 בינואר 2017 חוק הביטוח הסיעודי ייכנס לתוקף בהתאם לסיכומים של ההסכמים הקואליציוניים. אני עומד בפני תיקונים אחרונים עם מנהל אגף התקציבים באוצר והשר. אני יכול להבטיח, בלי נדר, שלא אניח ולא אשקוט עד שהביטוח ייכנס לתוקף – והוא ייכנס". על פי החוק, המכונה 'מתווה ליצמן', תתקצב המדינה סל סיעוד בסיסי, כמו בחוק בריאות ממלכתי, והוא ימומן בהעלאת מס הבריאות ב-0.5%. כפי שכבר פורסם, משרד הבריאות מתנגד למתווה של המפקחת דורית סלינגר, המציעה מעבר לביטוח המשלים הסיעודי של קופות החולים לכ-100 אלף מבוטחים מעל גיל 60 שנפלטו, וחברות הביטוח אינן מוכנות לבטח אותם בשל גילם.

ישיבת שדולת הגימלאים. "1.2 מיליון מבוטחים נפלטו"
ישיבת שדולת הגימלאים. "1.2 מיליון מבוטחים נפלטו"

רבים מהנוכחים בישיבה טענו כי יש צורך בפתרון מיידי, ואי אפשר לחכות שנה לפתרון. יש לציין כי מסקר שהזמינה הסתדרות הגמלאים עולה כי 81% מהציבור תומכים בחוק שמציע ליצמן, וכי 79% מהנשאלים תומכים בהעלאת מס הבריאות כדי לממן אותו.

ייצוגיות נגד ועדי העובדים

"לפחות 5 תביעות ייצוגיות מתגבשות נגד חברות הביטוח, ואנחנו גם בוחנים את האפשרות לתבוע את ועדי העובדים בחברות הגדולות, שהם היו בעלי הפוליסה, והם אשמים במחדל בדיוק כמו חברות הביטוח" – כך מסר מידד גיסין, יו"ר צב"י (צרכני בריאות ישראל) המהווה ארגון גג של עשרות ארגוני חולים בישראל. לדברי גיסין, שדולת הגמלאים בחיפה כבר מתייעצת עם עורכי דין לגבי הגשת תביעה ייצוגית נגד חברות הביטוח במאות מיליוני שקלים. "אנחנו בודקים אפשרות חוקית לצרף כנתבעים גם את ועדי העובדים, שהם, ויועצי הביטוח שלהם, אשמים במחדל כמו החברות והרגולטור. ועדי העובדים קיבלו מחברת הביטוח את הפוליסה הקבוצתית לידיהם, שבה היה כתוב שהפוליסה מסתיימת לאחר תקופה מסוימת. הם לא עדכנו את העובדים שהחברות רשאיות לא לחדש את הפוליסה ולהשאיר אותם בלי ביטוח סיעודי. ואכן, בשנתיים האחרונות כ-1.2 מיליון מהם נזרקו מהביטוחים הקולקטיביים בלי פתרונות – לאחר ששילמו עשרות שנים לחברות הביטוח שהרוויחו מיליארדים על חשבונם", אמר גיסין ל"ביטוח ופיננסים".

ואולם, אבי רייטן מעריך כי הסיכוי להצליח בתביעה ייצוגית נגד חברות הביטוח הוא נמוך, משום שחברות הביטוח ידעו בפוליסות שהוציאו לארגונים שקנו מהם את הביטוחים הקולקטיביים, שמדובר בפוליסה מוגבלת בזמן. "חברות הביטוח כיסו את עצמן", אומר רייטן, "האשמים העיקריים הם ועדי העובדים וגם היועצים הביטוחיים שלהם, שיכלו לקרוא, ולא באותיות קטנות, את מועד תום תקופת הביטוח – זה מופיע בשורה השלישית בתחילת הפוליסה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email