שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "כניסת סוכני הביטוח לתחום האשראי והמשכנתאות חשובה להגברת התחרות והקטנת ריכוזיות הבנקים"

ראיון מיוחד עם שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"כניסת חברות הביטוח לפעילות למתן אשראי ומשכנתאות באמצעות סוכני הביטוח היא מתבקשת, זאת על רקע העלייה בהיקף הכספים המנוהלים על ידי חברות הביטוח מחד ומגבלות ההון של הבנקים מנגד. כניסת חברות הביטוח לתחום תיצור אפיק הכנסה נוסף להן ולסוכני הביטוח, ותסייע בהוזלת העמלות והריביות ללקוחות וכן תזרים אשראי חיוני למשק שיוסיף לצמיחתו".

כך אומר שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, איש מפלגתו של שר האוצר משה כחלון (כולנו), בראיון למגזין "ביטוח ופיננסים" שיפורסם לקראת כנס הפיננסים של לשכת סוכני ביטוח. הכנס יתקיים ב־4 בספטמבר בגני התערוכה בתל אביב.

כהן | צילום: אופיר אייבי

לדברי כהן, "מכירת משכנתאות באמצעות סוכני ביטוח היא קלאסית, כיוון שחברות הביטוח מחפשות אפיקים לטווח ארוך וזמן ההתקשרות על ידי סוכן הביטוח מול כל לקוח הוא קצר יחסית. במקום ללכת לפקיד בבנק, נקנה משכנתה אצל סוכן הביטוח. בנוסף, היקף הדרישה לאשראי לנדל"ן רק ילך ויגדל, לכן צריך להכניס שחקנים נוספים לשוק המשכנתאות, כמו חברות הביטוח שמנהלות נכסים בהיקף גדול יותר מאשר הבנקים. בסיס הלקוחות הרחב של חברות הביטוח יכול להיות אפקטיבי לתחרות מול חברות כרטיסי האשראי. הגדלת המימון לשוק המשכנתאות תוזיל את הריבית ותפעל לטובת הזוגות הצעירים".

עודף רגולציה

בהתייחסו לנושא הרגולציה במשק בכלל ובענף הביטוח בפרט, אמר השר כהן כי "בישראל יש עודף רגולציה בכל ענפי המשק בכלל, ובתחום הביטוח בפרט. הפחתת הרגולציה הינה אינטרס מרכזי של מדינת ישראל במטרה להקל על חברות בפתיחת עסקים, למשוך השקעות בינלאומיות ולהגדיל את הצמיחה. כיום כלל המשרדים הממשלתיים מוכוונים להורדת הרגולציה על מנת לשפר את דירוג ישראל במדד עשיית העסקים. במהלך השנה האחרונה קידמנו במשרד הכלכלה רפורמות מרחיקות לכת לצמצום הרגולציה. יש בהחלט לפעול להפחתה משמעותית בעודף הרגולציה שאפיינה את רשות שוק ההון במהלך השנים האחרונות; אני משוכנע ששר האוצר יפעל בכיוון עם המינוי של הממונה החדש או החדשה של רשות שוק ההון.

"עוד במסגרת הרצון להפחית ברגולציה, פעלנו בקידום תכנית שתשפר את מדד העסקים (Doing business in Israel). על פי התכנית, הצעות חוק שעשויות להכביד על המגזר העסקי יבחנו וישקלו בהתאם לנחיצותם. כיום, קיימת הבחנה בעניין הסקירה שמצורפת להצעות חוק פרטיות לעומת הצעת חוק ממשלתית. בהצעת חוק ממשלתית נדרש להציג את העלות לתקציב המדינה וכן את ההשפעות על המגזר העסקי (RIA) והנטל הרגולטורי, כאשר המדינה שמה לעצמה יעדים להפחתת הרגולציה ב־25% .

על פי הסיכום שהגעתי אליו יחד עם שרת המשפטים איילת שקד, בדומה להצעת חוק ממשלתית בה יש התייחסות לעלות שהחוק משית על המגזר העסקי, כך יהיה גם בהצעת חוק פרטית".

לבסוף שאלנו את שר הכלכלה והתעשייה – איך אתה רואה את עתידו של סוכן הביטוח, שרבים כבר הספידו אותו?
ועל כך ענה כהן: "אני באופן אישי עובד עם סוכן ביטוח וזאת על אף היכרותי הטובה עם התחום. אני רואה בשירות של סוכן הביטוח אמצעי חשוב לקבל החלטות נכונות וכתפקיד אמון".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email