שר הכלכלה והתעשייה: "אם השכל הישר ינצח, לא אמורות להיות בחירות. אך אם יגזר עלינו ללכת – נעשה זאת"

השר אלי כהן ציין ביומו האחרון של הכנס הפנסיוני של הלשכה ציין כי הרגולציה בתחום הביטוח מוגזמת ופוגעת בענף: "ההייטק בישראל מצליח כי אין לו רגולציה. לפעמים אנחנו בתור מדינה, צריכים לדעת גם לא להפריע"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"אם השכל הישר ינצח לא אמורות להיות בחירות. יכולים לעשות דברים הרבה יותר טובים ומועילים למשק ב-2.5 מיליארד השקלים האלו. אך אם יגזר עלינו ללכת לבחירות אנחנו נעשה את זה", כך אמר היום (ה') שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן ביומו האחרון של הכנס הפנסיוני של לשכת סוכני ביטוח. "זה לא נכון לציבור, אבל אם לא תהיה ברירה, זה מה שנעשה. שידור ציבורי הוא חשוב, אני לא חושב שהילדים שלי צריכים לראות כל היום ריאליטי. אבל צריך לעשות אותו בצורה אחראית. הדבר האחרון שמעניין את הציבור הוא נושא התאגיד ורשות השידור. זה מעניין בעיקר את התקשורת. הציבור מעוניין בהפחתת יוקר המחייה, ולא במי ינהל או יעבוד בתאגיד החדש".

בתחילת דבריו, התייחס השר כהן,  ששימש בעברו כמשנה למנכ"ל הכשרת הישוב, למקצוע סוכן הביטוח: "יש חשיבות גדולה מאוד לנושא עבודת סוכני הביטוח, למשק, ולתחום הפיננסים בפרט. אני עצמי לא עובד ללא סוכן ביטוח". כמו כן, התייחס השר כהן לשיתופי הפעולה התעשייתיים עם סין, ממנה שב זה עתה, לאחר ביקור עם משלחת ראש הממשלה. "תוך 7 שנים סין תהיה הכלכלה החזקה בעולם. כל מי שמדבר על השקעות גדולות יותר בחינוך ובריאות צריך להבין שצריך צמיחה כלכלית בשביל זה. ההכנסות של מדינת ישראל מגיעות מהכנסות מעסקים, ואני רואה קשר ישיר בין צמיחת המפעלים ובין קיצור התור ל-MRI. מדינת ישראל נמצאת במקום ה-21 בעולם מבחינה כלכלית, ואני בשאיפה להביא אותה למקום ה-15 – זה היעד. אם אנחנו רוצים להגיע לשם זה עובר דרך המזרח הרחוק, ולכן הביקור בסין היה חשוב מאוד עבורנו. מתוך 92 מיליארד דולר שישראל מייצאת יש 3 מיליארד דולר שאנו מייצאים לסין".

הזדמנות אדירה לסוכנים

בתוך כך, התייחס השר כהן לחוק פנסיית חובה לעצמאים, שנכנס לאחרונה לתוקף. "בשנת 2018 יהיו עוד 300 אלף אנשים שיכנסו לפנסיית חובה וזו הזדמנות אדירה לציבור הסוכנים. החוק עולה למדינה 380 מיליון שקל בשנה, ובזכותו הפחתנו את תשלומי הביטוח הלאומי. נשיא לשכת סוכני ביטוח, סו"ב אריה אברמוביץ היה שותף מלא לדיונים האלו. לכל העצמאיים הורדנו מ-6% ל-2% תשלומים לביטוח הלאומי".

אלי כהן

בנוסף, בנוגע לכניסת חברות הביטוח לשוק המשכנתאות אמר כהן: "חברות הביטוח כיום מנהלות כטריליון וחצי שקל – זה יותר מהבנקים שמנהלים 1.4 טריליון. מציאות זו רק תלך ותגדל. כיום לבנקים יש מחסור במימון לנדל"ן והמחסור הזה רק ילך ויחריף – זה שוק שאמור לגדול ב-30%. כניסת חברות הביטוח לשוק המשכנתאות מהווה הזדמנות אדירה גם עבור החברות, היות ומדובר בתחום עם רמת הסיכון הכי נמוכה במערכת הבנקאית, עבור הציבור, שמחפש מקורות נוספים להלוואות להשקעה בנדל"ן, ועבור הסוכנים, היות והחברות לא רוצות להקים מערך חדש עבור המשכנתאות, והן גם לא צריכות, כי המערך הזה כבר קיים באמצעות סוכני הביטוח".

באשר לרשות לשוק ההון ביטוח וחסכון אמר השר כהן כי "במדינת ישראל יש רגולציית יתר. צריך להפחית את נטל הרגולציה ולהוריד את כמות החוזרים. ההייטק בישראל מצליח כי אין לו רגולציה.  אם נשים לו רגולציה נהרוג אותו. לפעמים אנחנו בתור מדינה, צריכים לדעת גם לא להפריע. אני מסתכל על כמות החוזרים שיוצאת מהרגולציה ואני חושב שעברנו את הגבול. כמו כן, שיתף השר את הנוכחים בקשר לאג"ח המיועדות: "הכספים שלי נמצאים בביטוחי המנהלים. יש צורך בבחינה מחדש של סוגיית האג"ח המיועדות, מי שנמצא בביטוחי המנהלים לא צריך להיות בעונש".

בסוף הדברים נשיא הלשכה, סו"ב אריה אברמוביץ הודה לשר ואמר: "אני מבקש להודות לך על המאמצים הגדולים שעשית כדי להיות איתנו פה היום. אתה חבר אמיתי של סוכני הביטוח עוד מהיותך חבר כנסת ויו"ר ועדת הרפורמות, ומהיכרותי אותך אני יודע שצפוי לך עוד עתיד מבטיח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email