שר הכלכלה והתעשייה: "עבר המסר לאגף שוק ההון לפעול להפחתת הרגולציה“

השר אלי כהן מבהיר בראיון מיוחד לגיליון הכנס הפנסיוני את עמדתו כי רגולציית היתר חונקת את המשק ומצהיר כי ”כניסת סוכני הביטוח לתחום הפיננסים היא מתבקשת"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"שוק הביטוח בישראל הינו ריכוזי בדומה לענף הבנקאות. בשוק הביטוח אמנם מתקיימת תחרות כאשר מדובר בלקוחות הגדולים בעלי כושר המיקוח, אך מנגד לקוחות פרטיים או עסקים קטנים ובינוניים נאלצים לשלם עמלות, דמי ניהול ופרמיות ביטוח, שעשויות לעיתים להיות פי 3 ויותר בהשוואה ללקוחות גדולים. לאחרונה נעשים צעדים לסייע ללקוחות הקטנים, כמו למשל באמצעות קרן פנסיה ברירת מחדל והורדת דמי הניהול. בכל מקרה, צריך להדגיש, שצעדים שיינקטו ייעשו לאחר בחינה קפדנית, שכן יציבות חברות הביטוח היא חיונית לחוסנו של המשק בכללותו". כך אומר שר הכלכלה והתעשייה הנכנס אלי כהן, בראיון למגזין "ביטוח ופיננסים" לקראת הכנס הפנסיוני באילת. הריאיון המלא יופיע במגזין שיפורסם בכנס הפנסיוני, שיתקיים בשבוע הבא.

לרכז תקנות

בהתייחסו לנושא עודף הרגולציה, אמר כהן כי "כיום בישראל יש עודף רגולציה בכל ענפי המשק בכלל, ובתחום הביטוח בפרט. עודף הרגולציה ניכר בקושי בפתיחת עסקים חדשים, בבריחתן של חברות ישראליות משוק ההון המקומי, ובמיעוט יחסי של השקעות בינלאומיות בישראל. על רקע זאת, לאחרונה פעלנו להפחתת הרגולציה ולמניעת רגולציה מכבידה נוספת, בד בבד עם תמריצים להשקעות בישראל, על ידי חברות מקומיות ובינלאומיות, והפחתת מס החברות מ־5.26% ל23%. כמו כן, עבר המסר לאגף שוק ההון לפעול להפחתת הרגולציה, כך שתהיה עניינית, וזאת לאחר קבלת התייחסות מסודרת של הגורמים המקצועיים הפועלים בתחום הביטוח. יש לצמצם את מספר החוזרים ולרכז אותם למספר פעמים בשנה. אני שמח שברשות שוק ההון החלו להוציא חוזרים באופן מרוכז פעם בחודש. במסגרת חוקים שהובלתי בתחום הפיננסים והביטוחים התייעצתי עם הגורמים המקצועיים הרלוונטיים, לרבות לשכת סוכני ביטוח, ומצאתי שם אנשים מקצועיים ופרגמטיים וכך הצלחתי לקדם חקיקה עניינית ואחראית. מן הנכון שכל הרגולטורים יפעלו באותו אופן לפני פרסום תקנות וחוזרים".

שר הכלכלה והתעשייה הנכנס, אלי כהן | צילום: יוסי אלוני

מכירת משכנתאות היא קלאסית

בתשובה לשאלה מה דעתו על הרחבת פעילותו של סוכן הביטוח לתחום הפיננסים, אמר כהן כי "כניסת חברות הביטוח לפעילות למתן אשראי ומשכנתאות באמצעות סוכני הביטוח היא מתבקשת, זאת, על רקע העלייה בהיקפי הכספים המנוהלים על ידי חברות הביטוח מחד, ומגבלות ההון של הבנקים מנגד", אמר השר. לדעתו, "כניסת חברות הביטוח לתחום תיצור אפיק הכנסה נוסף להן ולסוכני הביטוח, תסייע בהוזלת העמלות והריביות ללקוחות, וכן תזרים אשראי חיוני למשק שיוסיף לצמיחתו. מכירת משכנתאות באמצעות סוכני הביטוח היא קלאסית, כיוון שחברות הביטוח מחפשות אפיקים לטווח ארוך וזמן ההתקשרות על ידי סוכן הביטוח מול כל לקוח הוא קצר יחסית. במקום ללכת לפקיד בבנק, נקנה משכנתא אצל סוכן הביטוח. בנוסף, היקף הדרישה לאשראי לנדל"ן רק ילך ויגדל, לכן צריך להכניס שחקנים נוספים לשוק המשכנתאות, כמו חברות הביטוח, שמנהלות נכסים בהיקף גדול יותר מאשר הבנקים. בסיס הלקוחות הרחב של חברות הביטוח יכול להיות אפקטיבי לתחרות מול חברות כרטיסי האשראי. הגדלת המימון לשוק המשכנתאות תוזיל את הריבית ותפעל לטובת הזוגות הצעירים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email