שר העבודה והרווחה: "הרפורמה בסיעוד – הרעה דרמטית לנזקק; האוצר רוצה להרוויח כסף"

ועדת הרווחה בכנסת אישרה את תכנית הסיעוד הלאומית לאחר שדחתה את הסתייגות שר הרווחה חיים כץ
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בתום דיון סוער שנערך בשבוע שעבר, אישרה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות פה אחד את סעיפי רפורמת הסיעוד. הרפורמה תיושם בהדרגה עד שנת 2021. לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), שר העבודה והרווחה חיים כץ וחברי הוועדה, הוכנסו שינויים מהותיים במתווה: הוחלט כי תבוטל ברירת המחדל והקשיש הסיעודי יבחר מבין כמה אפשרויות שיוצגו בפניו, בשיתוף גורם מקצועי־טיפולי מטעם הרשויות. לדרישת אלאלוף, תינתן אפשרות לקבל טיפול סיעודי בבית גם עבור רמת התלות ה"קלה" ביותר. בנוסף, עלתה הגמלה החודשית והתווספה חצי שעה שבועית לטיפול בבית. "השינויים הם אחראיים, הגיוניים והוגנים, והם צורך המציאות בשטח לטובת המטופלים הסיעודיים. אני מתחייב: לא ייפגע אף קשיש סיעודי כתוצאה מהרפורמה. עם זאת, לא יצאנו עם כל תאוותנו בידינו", אמר אלאלוף.

השר כץ

שר העבודה והרווחה ח"כ חיים כץ, ביקש להוסיף הסתייגות מהתכנית וטען בין היתר: "הרפורמה היא הרעה דרמטית במצב הנזקקים. אנשי האוצר מרעים את תנאי הקשישים הסיעודיים ואינם עומדים בסיכומים רק כדי להרוויח כסף".

יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף אמר לשר כי חישוביו אינם נכונים והוא אינו מוכן לדון בהצעתו. "קיימנו עשרות שעות דיון והשגנו הטבות רבות. ההסתייגות שלך פוגעת במטופלים, ולא אקיים הצבעה על החוק אם תתקבל ההסתייגות".

עיקרי הרפורמה:
ברמת תלות 1 ("הקלה" ביותר מבין 6 רמות התלות החדשות שנקבעו), יבחר הקשיש הסיעודי אפשרות אחת מבין השלוש הבאות, ללא צורך בהתייעצות עם גורם מקצועי:
– גמלה כספית בגובה של כ־1,378 שקל בחודש, אותה ניתן לנצל לכל מטרה (גם טיפול בבית).
– תשע שעות שבועיות שניתן לממש אותן לצרכים שאינם טיפול ביתי (כמו: השתתפות במרכזי יום, שירותי כביסה, רכישת מוצרי ספיגה, התקנת לחצן מצוקה).
– חמש וחצי שעות שבועיות לטיפול בבית, בקהילה, או לקבל שווי כספי תמורתן. ניתן לשלב בין הטיפולים והכסף.
– קשישים סיעודיים ברמות החדשות הגבוהות יותר, 2 עד 6, יידרשו לקבל החלטה על ניצול זכאותם בהתייעצות עם גורם מקצועי־טיפולי. עד אז, יהיו זכאים לבחור ב־ 4 יחידות שירות בכסף והשאר בשירותים.
– הגורם המקצועי־טיפולי, אשר הגדרותיו ייקבעו בהמשך בתקנות, יידרש להתייצב בביתו של הקשיש הסיעודי תוך חצי שנה מרגע הגדרתו כסיעודי, ויחד יחליטו על אחת מהאפשרויות הבאות: שירותי סיעוד בקהילה או בבית (בהתאם לרמות שבטבלה), או שילוב של ניצול עד שליש מגובה הזכאות בכסף ושני שליש שירותי סיעוד בקהילה או בבית.
– זכאים המוגדרים כעיוורים ובודדים ייחשבו כזכאים לרמה 2 ולא 1, וזכאים שהם בודדים בני 90 ומעלה יקבלו אוטומטית זכאות לרמה אחת הגבוהה יותר מהגדרת מצבם. עוד נקבע כי גמלת הסיעוד לא תחשב כהכנסה של הזכאי לכל דבר ועניין.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email