תביעה ייצוגית נגד חברות הביטוח: לא החזירו פרמיה

הטענה כי החברות לא החזירו פרמיה לבעלי ביטוח רכב למרות הירידה בסיכון בתקופת הסגר הקורונה * מדובר על תביעה בהיקף של כ-1.2 מיליארד שקל
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

קבוצת מבוטחי רכב הגישה לבית המשפט המחוזי בחיפה בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד 12 חברות הביטוח בסך 1.2 מיליארד שקל.

חברות הביטוח נגדן הוגשה הבקשה לייצוגית: ביטוח ישיר, הראל, הפניקס, מגדל, כלל ביטוח, AIG, מנורה, שומרה, שלמה, הכשרה, איילון ושירביט. ביטוח ישיר נתבעת על סך 160 מיליון שקל נזק שנגרם למבוטחיה, לפי כתב התביעה; הפניקס על 145 מיליון שקל והראל על סך 130 מיליון שקל.

התובעים טוענים להתעשרות בלתי צודקת של החברות על חשבון מבוטחיהן בביטוחי רכב, על ידי גביית כספים בחוסר תום לב לאורך משבר הקורונה.

האם בית המשפט יפסוק פיצוי לכלל המבוטחים? | צילום: Shutterstock

לטענתם, פרמיית הביטוח המשולמת בגין פוליסות הביטוח היא נגזרת של הסיכון שמשקף המבוטח והביטוח שמבוקש על ידו לחברת הביטוח. הם מדגישים, כי החברות עצמן מודות בכך כי להיקף הנסיעה של המבוטח ברכב יש השפעה מהותית על הסיכון שהן נוטלות על עצמן.

שימוש מצומצם

עוד נאמר בכתב התביעה, כי ככל שהשימוש שאדם עושה ברכבו מצומצם יותר, כך הסיכון לחברת הביטוח יורד, ולכן יש קשר ברור בין גובה הפרמיה לכמות הנסיעה. "לראייה, חברות ביטוח שונות מציעות ביטוחים מוזלים בתמורה להתחייבות המבוטח לנסיעה המוגבלת לכמות מוגדרת של קילומטרים בשנה”, נטען.

על פי טענות המבקשים "מאז התפשטות נגיף הקורונה ובמיוחד מאז התקנות לשעת חירום, הופחתו באופן משמעותי כמות הנסיעה וזמני הנסיעה של המבוטחים. על כך יעידו גם פרסומי תצרוכת הדלק מאז תחילת חודש מרץ. על פי האקטואר ד"ר תמיר לוי, ההשלכה הישירה של הצניחה הדרמטית בהיקף הנסיעה בישראל הינה הפחתה מהותית ביותר ברמת הסיכון לו חשופות חברות הביטוח מאז תחילת מרץ. לוי קובע בחוות דעתו כי על החברות להפחית בצורה משמעותית את גובה הפרמיה הנגבית ממבוטחיהן בביטוחי רכב. למרות זאת, ואף שסעיף 20 לחוק חוזה ביטוח קובע באופן מפורש כי במקרה של הפחתה בסיכון זכאי המבוטח להפחתה בדמי הביטוח (הפרמיה), חברות הביטוח בחרו שלא לנהוג כך".

בכתב התביעה מציגים התובעים דוגמאות מארצות הברית שם החזירו חברות הביטוח מיליארדי דולרים למבוטחים בגלל הירידה בנסועה על רקע הקורונה.

התובעים מבקשים מבית המשפט לחייב את חברות הביטוח לפצות את מבוטחיהן בביטוח חובה או ביטוח מקיף או ביטוח צד ג', ולהיטיב את מלוא נזקיהם בדמות פרמיה עודפת ששולמה על ידם ועודה משולמת, בגין ביטוחי רכב.

כמו כן, בית המשפט מתבקש להורות לחברות הביטוח להתאים את הגבייה לסיכון שאליו הן חשופות בפועל או להוציא פסק דין הצהרתי הקובע כי הפחתה מהותית בשימוש ברכב בנסיבות משבר הקורונה מחייבת התאמה (הפחתה) של הפרמיה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email