תביעה ייצוגית נגד כלל: גבתה פרמיה גבוהה מדי עבור ביטוחי חיים להבטחת החזר משכנתא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה השבוע תביעה ייצוגית נגד כלל חברה לביטוח, בסך 10 מיליון שקל, בגין גביית יתר של ביטוח חיים להבטחת החזר הלוואת משכנתא, עקב אי עדכון פרמיית ביטוח החיים בעקבות הקטנת החוב המובטח בהלוואה.

לטענת התביעה, ביטוח חיים להבטחת החזר הלוואה מובטחת במשכנתא נהפך לנוהג שגור בישראל. הלוואת משכנתא נלקחת לטווח ארוך ולשנים רבות. כל משכנתא מחייבת קיומו של ביטוח חיים ללווים להבטחת החזר ההלוואה.

עם זאת, יש פעמים שבהם מקטינים לווים את היקף ההלוואה באמצעות ביצוע תשלום חד פעמי למלווה, או מתוך ביצוע תשלומים בפועל, ומתברר כי כלל אינה מעדכנת את גובה הסכום המבוטח בביטוח החיים בעקבות הקטנת הסכום, וממשיכה לבטח את ההלוואה בביטוח גבוה מדי.

יצוין כי אין בהיעדר העדכון כדי לשנות את גובה ההחזר שבו תישא כלל במקרה של מות הלווה, מכיוון שביום הדין אין חברת הביטוח משלמת לשארים את גובה ההלוואה במלואה, כפי שנרשמה, אלא משלמת ישירות לבנק את יתרת ההלוואה בפועל באותה העת. כך, נטען בתביעה, מתעשרת כלל על גב הלווים. מה גם שהחברה נמנעת מלתת מידע רלוונטי למבוטחים ובכך נוהגת בחוסר תום לב כלפי מי שכלפיו היא חבה חובת נאמנות.

התובעים המייצגים נטלו הלוואה בסך 577,128 שקל וכלל ערכה ביטוח על הסכום הנ"ל. ב-2010 ביצעו התובעים פירעון מוקדם של החלק הארי של ההלוואה בסך 412,550 שקל. בהתאם לכך, קוצרה תקופת ההלוואה, תוך שהתשלום החודשי נותר באותו הסכום. עם זאת, התברר כי כלל המשיכה לגבות ביטוח חיים כאילו לא היה פירעון חלקי.

בסוף מאי 2014 התברר לתובעים כי הם משלמים פי 10 מהנדרש. הם העבירו את הביטוח לחברת ביטוח ישיר, שם גבו מהם 12 שקל במקום 130 שקל. בתביעה נכתב כי "התובעים סמוכים ובטוחים כי עניינם אינו ייחודי וכי מדובר בנוהג אצל הנתבעת, הנובע מן העובדה כי היא מרוויחה מביצוע ביטוחי חיים וכי ככל שיגדילו את היקף ביטוחי החיים, גם שלא לצורך, הן ימשיכו לצבור רווחים". התובעים המייצגים מעריכים כי על כלל להשיב להם 6,000 שקל וכי ישנם עוד אלפי מבוטחים במצב דומה, ומכאן סכום התביעה הייצוגית המשוער.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email