תביעת רשלנות מקצועית כנגד סו”ב: “הביטוח לא היה מתאים לצורכי המבוטח”

נהגת בשנות העשרים לחייה החזיקה פוליסה המתאימה לנהגים מעל גיל חמישים • חוזר “צירוף לביטוח" מנסה למנוע הישנות מקרים דומים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפני חתימת חוזה ביטוחי, קיימת חשיבות לבירור צורכי המבוטח, דבר שגם עוגן בחוזר “צירוף לביטוח” שהוציאה רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. חוזר הצירוף מתייחס לכך גם במקרים בהם מתבקשת הוספת כיסוי, הרחבה או כתב שירות. המקרה שבו נעסוק היום התרחש לפני כניסת החוזר לתוקף.

נהגת נתבעה בגין תאונה בה הייתה מעורבת והיא חויבה בתשלום נזקי צד שלישי. הנהגת הגישה תביעת רשלנות מקצועית כנגד סוכן הביטוח על כך שהביטוח לא היה מתאים לה, הואיל והכיסוי היה לנהגים מעל גיל 50 ובפועל הייתה הנהגת בשנות ה־20 לחייה.

עו"ד בן אברהם | צילום: גיא קרן

במהלך ההליך המשפטי התברר כי הפוליסה נכרתה על ידי אביה של התובעת, והוא זה אשר היה המבוטח בפועל. מדובר היה על פוליסה קיימת בה המבוטח ביקש לבצע החלפה של מספר הרכב המבוטח למספר הרכב בו נהגה התובעת. בפועל, לא צויין דבר על כך שהנהגת ברכב הינה נהגת צעירה ונדרשת התאמת כיסוי ותוספת פרמיה.

במשפט התברר כי סוכן הביטוח כלל לא היה מעורב בהפקת הפוליסה, אלא כל הליך ההפקה בוצע על ידי צד שלישי (בבית המשפט התברר כי היא כלל לא אחזה ברשיון סוכן). לאחר שהפיקה את ההצעה שלחה את פרטי ההצעה לסוכן הביטוח על מנת שזה יחתום עליה. הנהגת טענה כי הרכב אינו מתאים עבורה, הדבר נעשה בניגוד לבקשתה והוסיפה כי סוכן הביטוח הפר את חובת הגילוי וההסבר. הסוכן טען להגנתו שכלל לא היה מעורב בזמן השיחה עם אביה של התובעת, או בזמן עריכת הפוליסה, כדי להבין את צרכיו ולהסביר לו את תנאי הפוליסה. בתגובה הנהגת כי עצם העובדה שהסוכן מאפשר לצד שלישי לעשות שימוש ברשיון הסוכן שלו ללא פיקוח וללא נוכחות פיזית הינה רשלנות.

הסוכן הוסיף וטען כי בכל השנים היתה התניה מוסכמת לפיה הרשאים לנהוג הינם נהגים מעל גיל 50 בפוליסה, והגבלה זו היתה אף בפוליסות החובה שהוצאו למבוטח. לטענת הסוכן, אין לתובעת אלא להלין על עצמה שלא בחנה את הפוליסות ברשותה.

בית המשפט לאחר ששמע את הראיות קבע כי נטל ההוכחה לא הורם על ידי התובעת, ומשכך הוא דחה את התביעה וסיכם כי כל שנעשה היה בקשה להחלפת מספר רכב בפוליסה ולא נאמר דבר מעבר לכך על ידי המבוטח. אין ספק שהתיעוד, המחויב כיום רגולטורית בהתאם לחוזר "צירוף לביטוח", יכול לצמצם תביעות שכאלה.

הכותב הינו היועץ המשפטי של לשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email