תג מחיר: אי עמידה בלוחות הזמנים להעברת מידע פנסיוני תגרור קנס

רו"ח הראל שרעבי: "בשביל לקדם את השוק אנחנו חייבים לייצר סטנדרטיזציה, ולכן יתכן שכבר בדצמבר 2017 ניתן דגש על עמידה בלוחות הזמנים"
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

"נושא שיעסיק אותנו ב־2018 בצורה מוגברת הוא המסלקה הפנסיונית. המסלקה מהווה תשתית קריטית לחולל מהפכת מידע בשוק הפנסיוני. בחלוף 5 שנים, כשמסתכלים על מה המסלקה הצליחה להשיג, כ־1.4 מיליון תעודות זהות עוברות בדוחות הפרודוקציה ולמעלה ממיליון בקשות פישינג". כך אמר רו"ח הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בוועידת עדיף שהתקיימה השבוע. "בשביל לקדם את השוק אנחנו חייבים לייצר סטנדרטיזציה, ולכן יתכן שכבר בדצמבר 2017 ניתן דגש על עמידה בלוחות הזמנים. היה לשוק מספיק זמן להתכונן לכך ולכן נעמיד תג מחיר לאי עמידה בלוחות הזמנים". לדבריו, בסוף החודש תוציא הרשות חוזר טיפול בפניות איכות המידע שגם הוא מהווה מדרגה נוספת בהעמדת המידע על ידי המסלקה. "זה ישלים את המעגל עבור החוסך והוא יקבל את כל המידע דרך המסלקה".

רו"ח שרעבי

בהתייחסו לרפורמות בתחום החיסכון הפנסיוני, אמר שרעבי, כי חלק מהתוצאות של הבדיקה שנעשתה באוצר וברשות שוק ההון הן הרפורמות שקרו ב־2016 ויושמו ב־2017 – קרן ברירת מחדל ואיחוד חשבונות לא פעילים. "שתי הרפורמות האלה נדרשות מתוך התאמת התנאים לשוק והן יתנו מענה לאוכלוסייה הספציפית הזו. דיברו על ההישגים החלקיים של הרפורמות האלה כי הן טרם הושלמו. אנחנו רואים את ירידת דמי הניהול ואת העובדה שנתח השוק של המצטרפים מצביע על שינוי מגמה, למעלה מ־20% מהמצטרפים החדשים לא בוחרים באחת מחמש קרנות הפנסיה הגדולות. יש לנו כוונה להמשיך לעקוב אחרי זה".

לייצר ודאות בשוק

שרעבי התייחס גם לנושא משיכת הפיצויים שעלה בפאנל שפתח את יום הדיונים, ואמר כי ישנו צעד נדרש והכרחי מקדים לכל הדבר הזה – יצירת ודאות בשוק לגבי הזכאות לכספי הפיצויים. "אנחנו נתקלים בלא מעט מקרים שאדם שרוצה למשוך את כספי הפיצויים מנוע מלמשוך אותם כתוצאה מחוסר ודאות למי הם שייכים. ברור לכולנו שכשמדברים על אוכלוסיית עובדים לא מאוגדים, מעסיק יכול למשוך את כספי הפיצויים בצורה מוגברת כאשר מולו עומד עובד חלש. לכן יזמנו תיקון חקיקה שיקבע באופן קטגורי לגבי כספי העבר וגם לגבי העתיד, האם הכספים שייכים באופן ודאי לעובד. אנחנו נייצר כלים שיתמרצו ויעודדו להשאיר את הכספים בחיסכון הפנסיוני", הוא הוסיף.

בנושא ממשק המעסיקים אמר שרעבי: "אין חולק שהמהלך הזה חשוב. פנסיה חובה לא מתמצה בחובה להפקיד. אם רוצים להגשים את המטרה אנחנו חייבים לוודא שהזכויות הפנסיונית של העובדים אכן יירשמו באופן תקין. הבקרה שאנחנו מבצעים על השוק מעלה לא מעט בעיות. התועלת המרכזית של ממשק המעסיקים הייתה שלראשונה מתאפשרת שקיפות, עד הממשק היה עובר מידע ללא בקרה והוא לא היה שקוף. עכשיו יש שקיפות מלאה וזה מציף מעל לפני השטח את הבעיות שעד היום התעלמו מהם. ניתן לטפל בבעיות הללו בזמן אמת ולא כשאדם מגיע לגיל 67. בנוסף, כחלק ממהלכי השקיפות, הוצאנו חוזר המחייב את המעסיקים להעביר את מספרי הטלפונים של העובדים כדי שעובד יוכל לקבל את כל המידע. לא בטוח שכל העובדים יעשו את זה, אבל כשמחויבת גישה למידע, אין ברירה אלא לטפל בכשלים כאן ועכשיו".

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email