תוארך תקופת ההתיישנות על ביטוחי חיים, סיעוד ובריאות

ועדת הכספים אישרה הארכת התקופה ל-5 שנים * החוק לא יוחל רטרואקטיבית. יו"ר הוועדה גפני: "עמדתנו תמיד תאמה את עמדת לשכת סוכני הביטוח שהיא המקצועית והנכונה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

למרות התנגדות חברות הביטוח וחוסר תמיכה מצד רשות שוק ההון, ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, אישרה השבוע לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק חוזה הביטוח (תיקון – הארכת תקופת ההתיישנות), התש"ף-2020.

ההצעה הוגשה על ידי ח"כ אופיר כץ ואליה מוזגה הצעת החוק של חברי הכנסת אוסאמה סעדי, אחמד טיבי וסונדוס סאלח, קובעת הארכה של תקופת ההתיישנות לעניין תביעת תגמולי ביטוח חיים למקרי מוות, ביטוח בריאות וביטוח סיעודי, משלוש שנים ל-5 שנים. בנוסף מחייבת ההצעה את חברת הביטוח להודיע מבעוד מועד למבוטח המצוי בהליכים, על סיום תקופת ההתיישנות, כ-12 חודשים לפני תום התקופה וכ-3 חודשים לפני תום התקופה.

גפני | צילום: באדיבות הלשכה

על פי המוצע, החוק לא יחול רטרואקטיבית אלא רק על פוליסות שנרכשו לאחר חקיקת החוק, ועל פוליסות שחודשו לאחר חקיקתו.

הצעת החוק כללה בתחילה הארכה ל-7 שנים, אך לאחר דין ודברים בין הגורמים, ועל פי המלצת רשות שוק ההון, נקבעה ההארכה על 5 שנים, על מנת לשמר מצד אחד את האינטרס הציבורי של הארכת תקופת ההתיישנות ומנגד לא להביא לעלייה במחירי הפרמיות.

במסגרת מחקר שנערך על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שהוגש לבקשתו של יו"ר הוועדה, הוצג כי בשנים 2016-2019 נדחו כ-150 אלף תביעות בתחום ביטוחי הבריאות ושיעורי ההחזר הנמוכים ביותר הם על ביטוח בריאות הפרט (44.9%) וביטוח סיעוד הפרט (36.7%).

עליית הפרמיות

במהלך הדיון בוועדה הזהיר גיל סלומון, סמנכ"ל איגוד חברות הביטוח: "מי האנשים שצריכים את המזור הזה למעלה מ-3 שנים? אדם שלא ידע שיש לו את הפוליסה, או מקרים בודדים שמיד יכולים להיות מטופלים. אנשים שינצלו את החוק הזה יהיו אנשים שיש חשש שיעשו הונאת ביטוח, אנחנו מרחיקים את היכולת של החברה מלבדוק את התביעה; אף אחד גם לא יכול להבטיח שזה לא יביא לעליית הפרמיה".

נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד, שהשתתף בדיון אמר כי לשכת סוכני הביטוח תומכת בהצעה: "הצעת החוק תסייע לציבור להיפרע במקום שמגיע לו להיפרע, היא לא תפגע בחברות הביטוח ויש לברך על זה. מי שמייצג את האזרח הקטן מול החברה אלה הם סוכני הביטוח ולכן רק אצלנו אפשר לקבל את התמונה הכוללת".

לדברי רוזנפלד, "שנתיים נוספות יאפשרו ליותר מבוטחים לממש את זכותם, כי הם יכולים לקבל עוד חוות דעת ועוד אישורים על נכות, למשל. גם אם הפרמיה תתייקר ב-10%-15% האופציה להיפרע מול חברת הביטוח חשובה יותר. לא כל המבוטחים יכולים לשכור עורך דין בתשלום, והם יכולים לקבל חינם את הייעוץ וההכוונה אצל סוכן הביטוח שלהם".

בתגובה אמר יו"ר הוועדה, ח"כ גפני: "כמו תמיד, אנחנו מקבלים את עמדת סוכני הביטוח שהיא המקצועית והנכונה. היסטורית – עמדת ועדת הכספים תמיד תואמת את עמדת לשכת סוכני הביטוח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email