תחילת הדרך: התפתחות ענף הביטוח בישראל

ענף הביטוח בישראל החל את פעילותו עוד בתקופת המנדט הבריטי ונחשב למקצוע נפוץ ביישוב העברי בו עסקו חשובי היישוב כמו ז'בוטינסקי וטשרניחובסקי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ענף הביטוח פעל בישראל הרבה לפני קום המדינה. במהותה עוצבה תעשיית הביטוח הישראלי מתעשיית הביטוח הבריטית בעקבות המנדט הבריטי ששלט בארץ באותה תקופה. ההשפעה הבריטית באה לידי ביטוי בשיטות העבודה, ביחס למבוטח ואפילו מוסד הפיקוח על הביטוח הוקם לפי המסורת של עולם הביטוח הבריטי.

בארץ פעלו משנות העשרים של המאה הקודמת גורמי ביטוח ענקיים מרחבי האימפריה הבריטית, שהבולט בהם הוא ”לוידס“, וכן חברות גדולות מצפון אמריקה, גרמניה, שוויץ, איטליה וצרפת. החברות הזרות פעלו בארץ באמצעות נציגים מקומיים.

לצד גורמי הביטוח הזרים קמו גם חברות ביטוח ”עבריות“. הראשונה שבהן הייתה ”יהודה“ שקמה בשנת 1922“, הסנה“ שקמה ב־1924 ו“מגדל“ שקמה ב־1934, כשותפות של בנק לאומי וחברת“ ג‘נרלי“ האיטלקית. אבל רוב המפעלים בישראל העדיפו לעבוד עם הפירמות הזרות, בהן הם נתנו יותר אמון.

מקצוע הביטוח היה מאוד נפוץ בישוב העברי ועסקו בו גם חשובי ומכובדי הישוב כמו זאב ז‘בוטינסקי, שהיה בהנהלת חברת ”יהודה“, המשורר שאול טשרניחובסקי, שמכר פוליסות עבור החברה, או מאיר דיזנגוף, ראש עיריית תל אביב הראשון, שהיה סוכן ביטוח.

ז'בוטינסקי | צילום: ויקיפדיה

השפעה ביטחונית

העלייה הגרמנית בתחילת שנות השלושים, שהביאה אתה מומחים וסוכני ביטוח, העניקה דחיפה משמעותית לענף. אז גם הוקמה ”מגדל“, שהנהלתה כולה הייתה בידי יהודים מגרמניה. שוק הביטוח התרכז ברובו בתל אביב אך גם בערים הגדולות, ירושלים וחיפה. פוליסות הביטוח שנמכרו עסקו בכול – ביטוחי חיים ריסק ומעורב, דירות, אש וחבויות, ביטוחי בריאות שהתמקדו בשירותי אבחון, טיפול ואשפוז.

מתקופת סיום המנדט הבריטי והקמת מדינת ישראל, יצאו רוב המבטחים הזרים מהארץ, גם מחשש מהחרם הערבי וגם מהעובדה שמדובר באזור לא יציב מבחינה ביטחונית. את החלל הריק שנוצר בענף הביטוח הישראלי הצליחו למלא מומחי ביטוח, סוכנים, עובדי חברות ונציגי חברות זרות לשעבר, שהקימו חברות בשליטה מקומית עם שותפים זרים ואחרים.

בעשור הראשון של חיי המדינה היהודית העצמאית שלטו בענף הביטוח שלושה גופים מרכזיים: ”הסנה“ ההסתדרותית, ”מגדל־בניין“ ו“ציון־יהודה“ בבעלות משפחת טייבר. חברות שהוקמו בידי משפחות פרטיות כמו ”אריה“, שהוקמה ב־1948 על ידי משפחת טוקטלי, ”הפניקס“, שהוקמה על ידי משפחת חכמי ב־1949 ו“הראל“ שהוקמה על ידי משפחת המבורגר באותה שנה. כולן גילו את הבורסה לאחר כמה עשרות שנים והפכו את החברות המשפחתיות לציבוריות. בסוף שנות החמישים מתחיל משק הביטוח למכור פוליסות ביטוח צמודות והופך את ענף ביטוח החיים לאפיק חיסכון פנסיוני חשוב במשק.

הסקירה מתבססת על הספר ”ההיסטוריה של הביטוח“ בהוצאת לשכת סוכני ביטוח ב־1993.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email