תחת זכוכית מגדלת: דינו של הנהג החדש

הילד הוציא רישיון? חשוב שתכירו את הדין התעבורתי החל על נהג חדש במקרה של ביצוע עברה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

השנים חלפו במהרה, הילדים גדלו ופתאום מתקבלת ההודעה: “אבא, אני רוצה רישיון נהיגה, לכולם כבר יש!”. אין ברירה, זב החוטם לומד במשך חודשים ספורים, שותה את חשבון הבנק בשיעור ועוד שיעור, מקבל את רישיון הנהיגה המיוחל ולאחר שלושה חודשים מודיע לנו שהוא כבר נהג מדופלם ויוצא לנהוג לבד (רק עד החשיכה). במשך כמחצית מהשנה הראשונה הילד נופת
צופים, מסתכל ימינה ושמאלה, מאותת ואפילו עוצר למראה תמרור עצור, אך פתאום נכנסים לתמונה פרמטרים חדשים בדמות הביטחון המופרז והלחץ החברתי. ואז מתחילות הבעיות.

עבירות של נהג חדש

כל נהג נדרש לציית לחוקי התנועה ולנהוג בזהירות, אולם כשמדובר בנהגים חדשים יש לנקוט במשנה זהירות. על נהג חדש חלה חובה להקפיד אף יותר על נהיגה בטוחה. גם על מנת למזער את הסיכון התעבורתי שגורם חוסר הניסיון בכביש, וגם מפני שעל פי חוק, ישנן מספר עבירות תנועה שעלולות להוביל לשלילת הרישיון שזה עתה הושג ולאלץ את הנהג החדש לעבור שוב תיאוריה ולעיתים גם טסט. אילו עבירות מוגדרות כחמורות עבור נהג חדש? על פי החוק, מי שקיבל רישיון נהיגה מוגדר כ"נהג חדש" במשך שנתיים. במהלך שנתיים אלו נמצאים הנהגים החדשים תחת זכוכית מגדלת, על מנת לוודא את כשירותם ואת התאמתם לאחוז ברישיון, כך שביצוע עבירות תנועה מתוך רשימת העבירות של "נהג חדש" מוביל לעונשים חמורים ביחס לנהג ותיק והם קבועים בחוק. רשימת העבירות בהן הענישה מוחמרת כלפי "נהג חדש" כוללת: … מעבר צומת באור אדום ובאופן כללי אי ציות לרמזור. … אי מתן זכות קדימה. … עקיפה שלא כחוק המסכנת את הנהג החדש וכן את הנמצאים בכלי רכב אחרים. … נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים אסורים. … אי עצירה לפני מסילת ברזל.  כשמדובר בנהג חדש שגילו מתחת לגיל 24 שנים, גם נהיגה ללא מלווה כנדרש בחוק מהווה עבירה חמורה שעלולה להסתיים בשלילת הרישיון. עבירת תנועה מכל סוג שהוא שגרמה לתאונת דרכים מובילה אף היא לבחינה מדוקדקת של משרד הרישוי אם לשלול את הרישיון של הנהג החדש. באופן טבעי, גם נהיגה במהירות מופרזת אינה מומלצת לנהגים חדשים. עבירה שכזו גוררת קנס בגובה 250 שקל או 750 שקל, בהתאם למידת ההפרזה (8 או 10 נקודות, כנ"ל בהתאם למידת ההפרזה) ולעתים העמדה לדין, כשבמקרים מסוימים אף פסילת רישיון מנהלתית מידית לתקופה של 30 יום. צבירת כמות גבוהה של נקודות, עלולה להסתיים אף היא בשלילת הרישיון ובהכרח לעבור מחדש מבחן עיוני ומעשי. חשוב לדעת שרשימת העבירות של נהג חדש כוללת גם אי הושטת עזרה למי שנפגע בתאונת דרכים ואפילו אי דיווח על תאונה כשנתקלים באחת כזו, וכן שימוש ברכב לשם ביצוע עבירה.

%d7%a0%d7%94%d7%92-%d7%97%d7%93%d7%a9
מומלץ להסתייע בעו"ד המתמחה בדיני תעבורה, ובפרט בהלכות נהג חדש ועבירות של נהג חדש | צילום: foltolia

איך להימנע משלילת רישיון

כאמור, ההמלצה החד משמעית לנהגים בכלל, ולנהגים חדשים בפרט, היא לציית להוראות החוק ולנהוג בזהירות רבה, בראש ובראשונה על מנת שלא להיקלע למצבים מסכני חיים, אך גם כדי להימנע מאי הנעימות והטרחה הרבה הכרוכות בצורך לעבור מחדש תיאוריה וטסט. יחד עם זאת, לא כל עבירה של נהג חדש זוכה להפעלת שיקול דעת, ולעיתים מדובר בטעות אנוש או של המכשור שבידי רשויות האכיפה. במקרים אלה מומלץ להסתייע בעו"ד המתמחה בדיני תעבורה, ובפרט בהלכות נהג חדש ועבירות של נהג חדש. על כך נאמר: סוֹף מַעֲשֶׂה בְּמַחְשָׁבָה תְּחִלָּה = כָּל מַה שֶּׁנַּעֲשָׂה, מְחֻשָּׁב וּמְתֻכְנָן מֵראשׁ, אֵין מִקְרִיּוּת. מֵראשׁ מִקֶּדֶם נְסוּכָה, סוֹף מַעֲשֶׂה בְּמַחְשָׁבָה תְּחִלָּה".

הכותב הוא יועץ לשכת סוכני ביטוח לענייני תעבורה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email