תכנון פרישה: הסכם שותפים והעברת נכסים לדור הבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שיחת הטלפון הראשונה שהגיעה ממנו הייתה קצרה וחדה: "שמי א', קיבלתי הפנייה אליך מסוכן הביטוח שלי בנוגע לתכנון פרישה. מתי תוכל להגיע אליי?". עניתי לו שאני שמח ומודה לו שהתקשר ואשמח לפגוש אותו במשרדי.

המענה מצידו גם הוא היה קצר: "אני לא יוצא מהמשרד לפגישות, סוכן הביטוח והספקים שלי מגיעים אליי". "נפלא ידידי", עניתי לו, "אני שמח שכבר בתחילת מערכת היחסים שלנו מצאתי משהו משותף. גם אליי באים. אם זה יקל עליך תחשוב שאתה מגיע לעורך הדין שלך". "אוקי, הבנתי", אמר וקבענו פגישה.

כשנכנס לא הופתעתי, האיש מלא בחשיבות עצמית. "אני שותף בעסק עם עוד שני שותפים בחלקים שווים. החברה קיימת 32 שנה. יש בחברה כמה עשרות עובדים והיא רווחית. אני מגיע בעוד שנתיים לגיל פרישה ורוצה להבין היכן אני עומד בנקודה הזאת". אחת מהשאלות הראשונות שאני שואל בתהליך הזה היא הגדרת הסיבה שבגללה הוא הגיע.

"תקשיב רון, אני חי בישוב יוקרתי וברמת חיים גבוהה. אני שותף עם חבר במטוס פרטי ואוהב טיולים אתגריים בכל העולם. המשימה שלך, במידת האפשר, היא לגרום לזה שלאחר שאפרוש אוכל להמשיך לחיות ברמת החיים הזאת".

שאלתי אותו מי הם השותפים שלו והוא ענה שהם צעירים ממנו במעט. לגבי דור המשך ענה לי שהילדים של השותפים עובדים בעסק ולעומת זאת ילדיו לא היו מעוניינים בזה. המידע לגבי הכספים והצבירות שלו ושל אשתו הגיעו ובאופן בלתי מפתיע, כמו רבים מחבריו בסטטוס שלו (בעל שליטה), הוא הפקיד במשך שנים רבות לתוכניות הפנסיה שלו סכומים על פי מה שמוכר לו. התוצאה הייתה קצבה חודשית של כמה אלפי שקלים בודדים.

לזכותו יאמר שחסך במסגרות אחרות ורכש דירה להשקעה בישראל וגם בחו"ל, מה ששיפר את התזרים הצפוי . שאלתי האם מצבם של שותפיו דומה והוא ענה בחיוב. הצעתי לפגוש אותם יחד עם רואה החשבון של החברה. גם המפגש הזה התקיים במשרדי. לשמחתי רואה החשבון הגיע עם פתיחות לבצע מהלכים ובסיומה של הפגישה הונחו היסודות להסכם שותפים שכלל הגדלת פיצויים, העברת המניות של השותפים במועד שיפרשו לדור הבא והכנת הבסיס להסכם שיאפשר להם קבלת פנסיה תקציבית ממקורות החברה.

גם לאחר המהלכים הללו הוא היה רחוק מהיעד שהציב לעצמו למחיה בכ־4,000 שקל לחודש, אבל זה היה משהו שניתן היה להתפשר עליו. אז מה היה לנו? התחלנו מלקוח אחד שלא רצה להגיע אלי וסיימנו עם שלושה מסודרים שכבר הספיקו מאז להפנות כמה חברים. מאחל לכם סופשבוע נעים ושלעולם לא תצעדו לבד.

הכותב הוא מנהל מיזם הפרישה בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email