תכנית סיעוד לאומית? לא כצעקתה

תכנית הסיעוד הלאומית נותנת מענה חלקי בלבד לאוכלוסיות חלשות אך מסיימת את הסחבת סביב הסוגיה שנמשכה משנת 2011
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מדי שנה, מאז 2011 ,עת הוחלט להפסיק את ביטוחי הסיעוד הקולקטיביים, הופעל לחץ כבד על הממשלה ומשרד האוצר לדאוג להמשכיות הפוליסה הסיעודית, ובעיקר לאוכלוסייה המבוגרת, שנותרה חשופה. בין היתר דובר על הצעה ליצור מס אחיד על כל ציבור העובדים בישראל (כדוגמת פנסיית חובה), אך כגודל הציפייה כך גודל האכזבה.
לאחרונה הציגו שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן תכנית לכאורה מהפכנית – "תכנית סיעוד לאומית". בהודעתם דובר על ביטוח הסיעוד, שנתמך על ידי המוסד לביטוח לאומי וקופות החולים.

העלאת שכר המטפלים. תוכנית הסיעוד הלאומית | צילום: fotolia

הדוברים ציינו, כי האפשרות להאריך ביטוחים סיעודיים קבוצתיים תבוטל בסוף שנת 2017. בהודעה זו נסתיימה הסחבת בסוגיה זו, שנמשכה כאמור משנת 2011, אולם התכנית שהוצגה נותנת מענה חלקי בלבד לאוכלוסיות חלשות ואיננה מתייחסת כלל למבוטחים בביטוחים הקבוצתיים הקיימים. זאת בהתייחס לעיקרי השינויים החדשים (אשר טרם ידוע כיצד יבוצעו בפועל), כדלהלן:
1 .תוספת שעות לטיפול סיעודי בבית בחינם.
2 .רובד נוסף לקצבת סיעוד לקשישים, שרמת התפקוד שלהם גבוהה בסך אלף שקל לחודש.
3 .השתתפות ילדי החולים הסיעודיים המאושפזים באשפוז סיעודי תבוטל. הכנסתם של בני משפחת החולה הסיעודי לא תילקח בחשבון, כתנאי למקום במוסד סיעודי טיפולי – אלא הכנסתו של החולה בלבד.
4 .מעורבות קופות החולים בבית הקשיש תגדל. תכניות, שישלבו טיפולי בריאות בביתם של הקשישים על ידי רופאים, אחיות ושימוש בטכנולוגיות שונות.
5 .הקמת מערך שיקום בקהילה על מנת לשפר את איכות חייו של הקשיש ולהאריך את תוחלת חייו.
6 .מבחן יכולות אחיד ורק מבחן אחד לכל קשיש לבדיקת זכויותיו.
7 .בניית מערך שירותים חברתיים בקהילה, לטובת הקשישים, על מנת להגביר את מעורבותם בקהילה.
8 .מנהל אירוע – אדם מקצועי, שיעזור לקשיש ולבני משפחתו במיצוי זכויות הקשיש ובבניית תכנית טיפול אישית המותאמת עבורו.
9 .הכנסת טיפולי שיניים לקשישים מעל גיל 75 לסל הבריאות. טיפולים אלה יינתנו בחינם למעט טיפולים מורכבים.
10 .העלאת שכר המטפלות והמטפלים לעידוד התעסוקה בענף.

לאור כל התקנות החדשות, מומלץ למבוטחי ביטוח הסיעוד בקולקטיבים לעבור לפוליסות פרט המשכיות בחברת ביטוח, ברצף ביטוחי וללא הצהרת בריאות. מבוטחים מעל גיל 60 יוכלו להצטרף לביטוחים בקופות החולים, ללא תקופת אכשרה וללא חיתום (במסירת אישור מחברת ביטוח על סיום הקולקטיבי).
אין מנוס מלהציע לאוכלוסייה פוליסות סיעוד פרטיות, כאשר הערך המוסף, שלא ניתן לקבלו בשום מחיר בפוליסה קולקטיבית של קופות החולים, הינו השירות הצמוד והמקצועי של סוכן הביטוח בעת תביעה. מתן שירות על ידי סוכן ביטוח אינו דומה לטיפול הניתן על ידי פקיד באחד מסניפי קופות החולים או לטלפן במוקד השירות. על כן – צאו ומלאו את השליחות החשובה, העלו את הצורך ברכישת פוליסות סיעוד ועודדו את הציבור לרכוש פוליסות סיעוד פרטיות.

הכותבת מיועדת להיות סגנית נשיא לשכת סוכני ביטוח, האחראית על פעילות הלשכה מול הרגולציה והכנסת בתחומי הבריאות, הסיעוד והשיניים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email