תמריץ לכלכלה: אירופה תקטין דרישות ההון של חברות הביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בנציבות האיחוד האירופי בוחנים מחדש את דרישות ההון מחברות הביטוח. המטרה היא לאפשר למבטחים להזרים עשרות מיליארדי אירו כדי לתמרץ את הכלכלה ולאפשר להשקיע גם בכלכלה הירוקה. היעד: להזרים 120 מיליארד אירו.

דרישות ההון של חברות הביטוח הן לפי הדירקטיבה של האיחוד האירופי סולבנסי 2, שנועדה ליצור משטר אירופי אחיד לפיקוח על חברות הביטוח. משטר זה נועד להבטיח שחברת הביטוח תחזיק כרית ביטחון לספיגת הפסדים הנובעים מהתממשותם של סיכונים בלתי צפויים שלהם היא חשופה, כלקח מהמשבר הפיננסי של 2008 וקריסת ענקית הביטוח איי.איי.ג׳י הסיכונים האלה לא זוהו על ידי חברת הביטוח באופן ספציפי או שלא הוערכו במידה מספקת.

המטרה של הדירקטיבה האירופית, אשר יושמה גם על ידי רשות שוק ההון בישראל, היא לשפר את ההגנה על כספי המבוטחים וכן להבטיח קיומם של אמצעים להבטחת כושר פירעון, המשקפים את הסיכונים שלהם חשופות חברות הביטוח.

לפי התיקונים, הקיטון בדרישות ההון: ישחררו 90 מיליארד אירו כדי שחברות הביטוח ישתלבו בהתאוששות הכלכלה בטווח הקצר וישתלבו במאמצי ההתאוששות. סכום נוסף של 30 מיליארד אירו ישוחררו בטווח ארוך כדי שחברות הביטוח ישקיעו בפרוייקטים של כלכלה ירוקה. הצעדים האלה טעונים אישורים של הפרלמנטים במדינות האיחוד האירופי והפרלמנט האירופי. יחלפו כמה חודשים להשגתם.


ממשלת בריטניה מגבה ב-800 מיליון ליש"ט ביטוחים לאירועים

ממשלת בריטניה הכריזה רשמית על מתן גיבוי של 800 מיליון ליש"ט כדי לבטח אירועים פומביים. בדרך זו מצפה הממשלה להתגבר על המכשולים בביטוח של מופעים, הצגות וכנסים בפני מגפת הקורונה ומתן הפיצוי על ביטולים.

האירועים יתקיימו כסדרם ויבוטחו בערבות הממשלה. צילום: shutterstock

הממשלה בבריטניה היתה נתונה תחת לחצים של מפיקי הצגות, מארגני כנסים ומארגני אירועי ספורט שאינם מצליחים להשיג ביטוחים למקרה של ביטול בשל מגפת הקורונה. מבטחי המשנה סירבו להנפיק ביטוחים או דרשו פרמיות גבוהות. מצב זה סיכן את קיום האירועים.

הלחצים הכבדים הובילו לגיבוש תוכניות סיוע ממשלתיות למתן כיסוי ביטוחי למקרה של ביטול הצגות, קונצרטים, כנסים ותערוכות בשל קורונה. כך יוכלו מבטחי המשנה לבטח את כלל האירועים בערבות הממשלה.

בשלב זה, הממשלה תעניק ערבויות לחברות ביטוח המשנה שתצטרפנה לתוכנית. היא תהיה בתוקף עד ספטמבר 2023.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email