"תשאירו טיפ"

יועצי לשכת סוכני ביטוח עם טיפים חשובים לסוכנים וללקוחותיהם; כתבה שביעית בסדרה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

על המפגש בין האזרח לשוטר

עו"ד איתן קנול, מומחה לדיני תעבורה

1. מי זכאי לקבל דו"ח אזהרה ובאילו תנאים?
תנאי מקדים למתן דו"ח אזהרה או להמרת דו"ח לאזהרה הוא ותק נהיגה של שבע שנים לפחות, והעדר הרשעות קודמות בפרק זמן של חמש שנים לפחות. לשוטר קיים שיקול דעת באם לתת לנהג דו"ח אזהרה. לא ניתן לתת דו"ח אזהרה או להמיר דו"ח לאזהרה בעבירות מסוימות מסוג ברירת משפט.

2. מה לעשות כששוטר תנועה עוצר אותך על מהירות?
לא להודות בעבירה גם אם חושבים שזו היתה טעות שלכם – ישנם מצבים שיש סיבה טכנית שתוכל להביא לזיכוי שלכם בדיון. כל הודאה שתירשם ע"י השוטר יכולה לשמש נגדכם. חשוב לוודא כי השוטר רושם במדויק את הטענה שיש לכם. בנוסף, היו נחמדים ומנומסים פעמים רבות הדבר יכול להוביל לרישום אזהרה במקום דו"ח תנועה.

3. חשוב שתכירו את זכויותיכם:
לשוטרים יש נהלים שעל פיהם עליהם לפעול.

פנסיית נכות – א.כ.ע

עו"ד עודד שטרנברג, תביעות פנסיה

ההגדרה הרווחת למקרה של אי כושר עבודה בקרנות הפנסיה קובעת כי עמית ייחשב באי כושר רק כל עוד הוא אינו יכול לשוב לעיסוקו הקודם, או לעיסוק סביר אחר. במצב זה, מומחי הוועדות הרפואיות של הקרן יפנו לרוב את העמית למקצוע – כלשהו, גם אם אינו דומה לעיסוקו בעבר – בו הוא יוכל לעבוד, גם תחת מוגבלות תפקודיות ובשכר נמוך. חשוב לפיכך לדאוג לרכוש, מראש, "מטריה" רחבה לכיסוי הפנסיוני שבו מוגדר אובדן כושר העבודה כחוסר יכולת לשוב לעיסוק הקודם של העמית. המטריה חייבת לכלול לא רק את תקופת האכשרה בקרן הפנסיה, אלא גם ובנוסף, כיסוי/הפעלה בכל מקרה בו קרן הפנסיה דוחה את תביעת העמית/המבוטח.

עו"ד שטרנברג. צילום: חגית גורן

חשוב לזכור ולהפנים, במצב בו אובדן הכושר נגרם כתוצאה מתאונת עבודה, קרן הפנסיה תדרוש ממנו לרוב למצות קודם את כל ההליכים מול המוסד לביטוח לאומי ועד אז ישולם לו רק רבע מהסכום בו הוא בוטח. לכן, יש לתכנן מראש ובחוכמה את הליך הפניה לקרן ולבדוק קודם לכן את כל הנתונים הרלוונטיים של העמית/המבוטח.

בחלוף מועדים מסוימים, חלה התיישנות והעמית אינו יכול עוד להשיג כלל על התנהלות הקרן ותביעתו מתיישנת – לחלוטין. כך, למשל, דחה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב תביעת אי כושר היות והיא הוגשה לקרן לאחר שלוש שנים ממועד תאונת הדרכים של העמית וזאת למרות שנותר עם נכויות קשות וצמיתות ולמרות ששילם לקרן פרמיות כל חייו. באותו אופן, במידה וחלה החמרה במצב העמית בזמן שתביעתו מאושרת באופן חלקי, עליו לפנות במהרה לקרן בבקשה לשינוי דרגת נכות, שכן בחלק מהקרנות הזכאות לתשלום (הגדלת תגמולי הביטוח) תהיה לתקופה של עד 60 ימים בלבד טרם הגשת הבקשה.

במצב בו לא שילם העמית גמולים/פרמיות לקרן במועד (או ששילם פרמיות חלקיות), היקף הכיסוי הביטוחי שלו עלול להיפגע לצמיתות; לכן, במידה ועמית יוצא לחל"ת, עליו לבדוק היטב האם המעסיק מפריש עבורו את דמי הגמולים/פרמיות עבור הקרן. במידה והוא אינו עושה כן, מומלץ לבקש עבור העמית הסדר ריסק לתקופת המשבר, בכדי שזכויותיו הביטוחיות תישמרנה וכל זאת בעלות מינימלית.

עדכון גרסה לעסק

יעל אהביה, ייעוץ ארגוני ועסקי

התקופה הנוכחית מזמינה אותנו לערוך "עדכון גרסה" לעסק שלנו. בין אם לאור הקורונה ובין אם לא, רצוי ואף מומלץ אחת לתקופה לעצור ולסרוק את העסק על כל האלמנטים המרכזיים שבו במטרה להתבונן, לבחון ולהניע אותו קדימה.

1. ידע וכוח הם בידיים שלנו – נעשה לרגע "זום אאוט" ונחקור מה קורה בעולם ובארץ בעולם הביטוח, נבחן מהן המגמות המרכזיות שמאפיינות את התחום, ומהן דרכי ההתנהלות העסקית של הקולגות והלקוחות שלנו. נשאב השראה מהתמודדות קולגות בעולם ובארץ עם סוגיות בוערות ומתוך כל זה נחליט האם יש מידע שמספק לנו השראה וכתוצאה מכך רלוונטי ליישום בעסק שלנו.

יעל אהביה. צילום: באדיבות המצולמת

2. אפיון העסק מחדש – לעיתים אפיון העסק נראה לנו כמשימה שבוצעה בתחילת הדרך ולכן אין זה נכון להשקיע בה זמן נוסף. לא הרבה יודעים, אך ההיפך הוא הנכון. לאור המציאות המשתנה, במיוחד בתקופה זו, אפיון העסק קריטי להמשך התנהלות נכונה, יעילה ומותאמת לתקופה זו ולעסק. בתהליך זה נרצה להבין מהי מטרתו המרכזית של העסק? מי הם קהל לקוחותיו המרכזיים? מי הם הלקוחות הפוטנציאליים? מהו הערך המוסף שאנו מספקים ללקוחותינו אל מול השוק? מהם המוצרים המרכזיים שלנו? ועוד.

3. תכנית עבודה -ננתח את הממצאים שלנו ולאחר מכן נגבש תכנית עבודה, נבין את החוזקות, האתגרים, ההזדמנויות והאיומים. מתוך כך נציב יעדים פרקטיים ומדידים ליישום בשטח. חשוב לציין כי על תכנית העבודה לכלול תחזית פיננסית שנתית בהתאם.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email