תשואות גבוהות לקופות הגמל בפברואר

דודי עמית: ״אין להסתנוור מתשואות של חודש אחד״
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

קופות הגמל רשמו בחודש פברואר תשואות גבוהות במיוחד. קופת הגמל של אלטשולר שחם השיגה את התשואה ברוטו הגבוהה ביותר בפברואר, מבין קופות הגמל בעלות יתרת נכסים של יותר ממיליארד שקל. הקרן רשמה תשואה נומינאלית ברוטו של 2.84%. אחריה דורגה כלל תמר, שרשמה תשואה של 2.78%. שלישית הגיעה אקסלנס, עם תשואה של 2.77%. אלטשולר שחם השיגה גם את התשואה המצטברת הגבוהה ביותר לתקופות של 12 חודשים אחרונים, שלוש שנים וחמש שנים, עם 34.68% ,9.15% ו-54.15% בהתאמה.

למרות התשואות הנאות, דודי עמית, יו"ר תת הוועדה לפיננסים בלשכה, מבהיר כי אין להסתנוור מתשואה רגעית של חודש טוב, אלא יש לבדוק את הקופות במספר כלים רציניים יותר ואוביקטיביים: "השאלה הראשונה היא טווח הזמן, כי זה שונה למי שצריך את הכסף לעוד חודש, למי שצריך לעוד שנה או למי שחוסך לעוד 20 שנה". דבר שני, לפי עמית, הוא השאלה למה הכסף מיועד? האם לסגירת הלוואה או לנסיעה לחו"ל. דבר שלישי וחשוב במיוחד לפי עמית הוא מדד השארפ של הקופה: "במילים פשוטות, כל הקופות משקיעות באותם הדברים. מדד שארפ קובע מי השיג באותה רמת השקעה תשואה מעבר לאחרות. זהו מדד חשוב ולא לחינם מי שהמציא אותו, זכה בפרס נובל לכלכלה".

עוד נושא חשוב, לדבריו, הוא יציבות בהנהלת הקופה: "כאשר מנהל קופה עוזב, לא בטוח שהקופה תמשיך ותציג את אותם ביצועים, כך שקופה עם תשואות יפות לאורך זמן, שמציגה גם יציבות בהנהלתה, אטרקטיבית יותר". לסיכום, מבהיר עמית, "ברור לאורך תקופה ארוכה, בוודאי של 20 שנה, יהיו חודשים מצויינים, לצד חודשים רעים. לדוגמא, בשנת 2008 אף אחד לא צפה נפילה של עד 40% בקופות המניותיות. חשוב גם לזכור שעבור מרבית החוסכים, הכאב על ההפסדים גדול יותר מהשמחה על הרווחים – אנשים לא זוכרים כמה הם הרוויחו, אלא כמה הם הפסידו".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email