​ועדת הכספים תומכת בעמדת נשיא הלשכה להקפיא תשלומי ביטוח גם לעצמאים

הוועדה קוראת לממונה לפרסם בציבור את ההקלות שקבעה הרשות ולחייב בהן את הגופים המוסדיים; רוזנפלד: ״סוכני הביטוח הם השכפ״צ של הציבור, בעת הזו ובכלל״
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכספים הזמנית, בראשות ח"כ עודד פורר, קיימה ביום שני השבוע דיון לעניין סקירת הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, בהתייחס להתמודדות עם משבר הקורונה.

בפתח הדיון הציג ברקת, בשיחת וידאו מרחוק, סקירה של פעילות והיערכות רשות שוק ההון בתקופת שעת החירום, ובמסגרתו ניטור ואיסוף מידע באופן שוטף לגבי התנהלות הגופים המוסדיים, התאמות רגולטוריות, היערכות מוקד תלונות הציבור של הרשות לעבודה מרחוק ותגבורו, פרסום שאלות ותשובות והנגשת מידע חיוני לציבור בתחומי הפעילות.

ברקת וגפני בוועדת הכספים | צילום: דוברות הכנסת

לדברי ברקת, כ-60% מעובדי הגופים המוסדיים (חברות ביטוח, קרנות פנסיה, בתי השקעות) עובדים מהבית.

ברקת הציג שורה של צעדים שמבצעת הרשות לשם הסרת חסמים והגנה על תיקי החוסכים, הקלות והטבות לציבור בנושאי חסכון ופנסיה והקלות והטבות לציבור בנושאי ביטוח. (ההקלות המפורטות מפורסמות בידיעה אחרת בעיתון. ר.מ.).

נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד, שהשתתף בדיון באמצעים דיגיטליים, כמו רוב המשתתפים בה, אמר: "אני מודה לרשות שוק ההון שנענתה לפניות ולבקשות שלנו; מי שעומד כחומה מול הרצון של הציבור לפדות, לשבור ולמשוך כספם מהפנסיה או קרנות ההשתלמות, אלה סוכני הביטוח. גם ברשות הבינו את זה. אני מודה לממונה ד"ר ברקת שהכיר בסוכן הביטוח כמקצוע חיוני המאפשר לו לעבוד גם בעת חירום, כי אנחנו השכפ"צ של הציבור והכתובת שלהם בעת זו".

12 טפסים

נשיא הלשכה ביקש להתייחס במיוחד לציבור העצמאים והוסיף: "מעבר להוראות שהוציאה אתמול רשות שוק ההון, עדיין נותרנו עם מספר בעיות, מתייחסים פה רק לציבור השכירים, צריך לאפשר גם לעצמאים לא לשלם 3-4 חודשים את ביטוחי הפרמיה, ולהשאיר אותם בכיסוי מלא, כדי שיוכלו להתנהל נכון. אותו דבר בפוליסות החיים, הבריאות, להקפיא תשלומים למספר חודשים, ולקבל אותם לאחר מכן חזרה לביטוח, ללא הצהרת בריאות.

״בנוסף יש כרגע כמיליון מובטלים, אנחנו עושים להם שינויים במוצרים השונים לבקשתם, היום כדי לעשות שינוי כזה, אנחנו צריכים להחתים את המבוטח על 12 טפסים שונים, אנחנו מצפים מהרשות שתקל עלינו, תמזער את הטפסים לטופס בודד בימים הללו, שניתן יהיה להחתים אותו במייל".

ברקת התייחס לשאלת יו"ר הוועדה, לעניין קנס על משיכה של קרן פנסיה: "אי אפשר תוך כדי המשבר לשנות סדרים. צריך לנהל גם טווח קצר וגם טווח ארוך, באיזון. אנחנו רוצים לספק פתרונות לקצר אך לא ליצור משבר לטווח הארוך, אנחנו רוצים למנוע משיכות שיגרמו לאנשים משבר בטווח הארוך, לכן אנחנו מאפשרים הלוואות

כך גם קרנות ההשתלמות, במסגרת אחוז ההפרשות לקרנות הפנסיה בישראל, אם מורידים את קרנות ההשתלמות אנחנו לא במצב מזהיר לעומת העולם. לכן צריך להפסיק להסתכל על קרנות ההשתלמות כחסכון לטווח קצר, יותר ויותר אנשים משאירים יותר ויותר את קרנות ההשתלמות עד לפרישה ויותר, הם גם מרכיב בטווח הבינוני והארוך, לכן צריך להפסיק להתייחס אליהן כך".

לעניין השאלות על העצמאים השיב ברקת: "אנחנו עובדים על תיקון תקנות שהוסכם שחלק מכספי הפנסיה יכולים לקחת כדמי אבטלה, זה יעזור להם בתקופה הזו".

ח"כ פורר מתח ביקורת על הדברים: "הפנסיה אינה דמי אבטלה, זה לא במקום זה. אני לא מכיר שעצמאי שמקבל דמי ביטוח לאומי זה יורד לו מדמי אבטלה".

לעניין שאלתה של ח"כ פרקש הכהן על אנשים שעומדים לפרוש לפנסיה, השיב ברקת: "אנחנו מנסים לעודד ולתמוך בשוק ההון היכן שאפשר, ובמידה ותסתמן איזו שהיא פגיעה באנשים שממש עכשיו צריכים לפרוש, או תוך זמן קצר צפויים לפרוש, יש לנו כמה רעיונות בתהליך גיבוש. אנחנו לא רוצים להיות לא אחראים ולהוציא זאת. נגבש תוכניות ואני בטוח שניתן מענה ראוי לציבור בנושא הזה".

פחות ופחות אשראי

לסיכום, אמר יו"ר הוועדה לברקת: "אנחנו מבקשים ממך להורות לחברות הביטוח להוציא הודעת SMS ומייל שמעדכן על ההקלות שפרטת. בנוסף, להוציא דף הקלות שניתן למבוטחים, שיועבר לוועדת הכספים ויפורסם בפורטל הוועדה לציבור, כדי שידע מה מגיע לו. הבעיה היא שהציבור לא יודע מה מגיע לו.

״בנוסף אנחנו מבקשים להיענות לבקשהלאפשר לעצמאים שלושה חודשים ללא תשלום פרמיה לפנסיה, ועדיין לשמור על הזכויות שלהם. גם האפשרות של חידוש ביטוח אוטומטי על ביטוחים עסקיים, כמו גם צמצום טפסים לעניין שינויים בקרנות הפנסיה, גם אם זה לזמן מוגבל בהוראות שעה. לגבי קרנות ההשתלמות, אפשר לקבוע שמי שיש לו קרן, אז אחרי 4 או 5 שנים יוכל לפדות אותה בלי המיסוי, ובמקביל להקל על מתן ההלוואות ומתן האשראי. העובדה שגם כאן חברות הביטוח נותנות פחות ופחות אשראי למשק, זו בעיה, אולי הממשלה תגיד לחברות שהיא תיתן את רשת הביטחון לכספי הפנסיות. האוצר יכול לבוא ולתת ערבויות גם כאן, צריך להזרים כסף לשוק, כסף שייתן ודאות, שיאפשר לאנשים לשלם כסף, כסף שהם חייבים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email