שוק ההון ייצר רווחי שיא לחברות הביטוח

הרווח הכולל שרשמו חמש חברות הביטוח הגדולות ברבעון הראשון של 2019 עומד על קרוב ל־1.5 מיליארד שקל; מדובר בזינוק מדהים של מאות אחוזים לעומת הרבעון המקביל אשתקד; הפניקס והראל רשמו את הרווחים הגדולים ביותר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לאחר פרסום הדוחות הרבעוניים מצטיירת תמונה ורודה במיוחד עבור חברות הביטוח, שרשמו הישגים יוצאי דופן. ברבעון הראשון של 2019 הגיע הרווח הכולל של חמש חברות הביטוח הגדולות בישראל – הראל, הפניקס, מגדל, מנורה מבטחים וכלל לסכום מדהים של כ־1.4 מיליארד שקל, עלייה של קרוב ל־ 770% (!) ביחס לרבעון המקביל אשתקד. גם חברת הביטוח איילון רשמה זינוק ברווח הכולל, שהסתכם ב־50 מיליון שקל (עלייה של 160% לעומת הרבעון המקביל).

המקור המרכזי לעלייה המרשימה הזאת הן עליות השערים החדות שנרשמו בשוקי ההון בארץ ובעולם במהלך החודשים הראשונים של השנה. חברות הביטוח, שמנהלות עתודות של מיליארדי שקלים, בנוסף לניהול כספי מבוטחים ועמיתים בשוק ההון, מושפעות באופן ישיר מהתנודות בשוק.

רווחי חברות הביטוח

לעליות בשוק ההון היתה השפעה ממשית גם על ההכנסות של חברות הביטוח מגביית דמי הניהול המשתנים. חמש החברות הגדולות גבו יחד במהלך הרבעון הראשון יותר מ־2 מיליארד שקל מדמי ניהול. מדובר בעלייה של יותר מ־50% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

הפניקס היא החברה הרווחית ביותר ברבעון זה (357 מיליון שקל). הראל רשמה רווח של 331 מיליון שקל, מגדל וכלל, שספגו הפסדים ברבעון הראשון של 2018, עברו לרווחים, ומנורה מבטחים סוגרת את הרשימה.

יש לציין כי על אף שקיים קשר בין היקף הנכסים שחברותה ביטוח מנהלות, לבין מידת הרווחיות שהן עשויות להפיק מהם כתוצאה מעליות בשוק ההון – אין מתאם ישיר בין שני פרמטרים אלה ברבעון האחרון. כך למשל, מגדל מנהלת את היקף הנכסים הגדול ביותר (268 מיליארד שקל) ואילו שיאנית הרווחים, הפניקס, מחזיקה בתיק הקטן ביותר (191 מיליארד שקל).

בעקבות הנתונים המעודדים שרשמו, ולאחר שכבר עמדו ברמת עודפי ההון שנדרשת מהן על ידי הפיקוח על הביטוח, צפויות חברות הביטוח הגדולות להודיע על חלוקת דיבידנד לבעלי המניות. חברת הפניקס כבר עשתה זאת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email