20% רכשו פוליסות בריאות חדשות והפרמיות ירדו משמעותית

סו"ב איגור מורי: "כ־20% שרכשו את הפוליסות החדשות זה הוכחה לכך שמצב מערכת הבריאות הציבורית כה כושל, שגם פוליסה נחותה יותר עדיין זוכה לביקוש"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

למעלה מ־20% מהמבוטחים בביטוחי בריאות רכשו פוליסות בריאות חדשות משופרות. המבוטחים רכשו פוליסות חדשות, הפרמיות ירדו באופן משמעותי והחיסכון למבוטח מגיע עד אלף שקל בשנה. כך מדווחת רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון לאחר שנתיים להשקת הרפורמה בביטוחי הבריאות.

בהודעת הרשות נמסר כי בקיץ 2016 הושקה על ידי רשות שוק ההון רפורמה בשוק ביטוחי הבריאות בישראל שמטרתה העצמת כוחו של המבוטח והגברת התחרות על ידי מוצרים אחידים ומשופרים וכן פירוק חבילות כיסויי הביטוח למרכיבים שונים הניתנים לרכישה נפרדת על פי צרכי המבוטח. "הרפורמה נדרשה בשל כשלים מרכזיים, ביניהם, קושי מהותי בהבנת הפוליסה וביכולת להשוות בין הפוליסות השונות, חסמים במעבר מחברה לחברה, פוליסות ש'מתיישנות' לאור התפתחויות טכנולוגיות ורפואיות ועוד".

סו"ב מורי

הרשות ביצעה סקירת עומק שמנתחת את השינויים בשוק מאז החלה הרפורמה, ממנה עולה כי בתום שנתיים לרפורמה, למעלה מ־20% מהמבוטחים רכשו פוליסות חדשות ומשופרות. בנוסף, הפרמיות הנגבות מהמבוטחים ירדו בשיעורים משמעותיים המגיעים עד לאלף שקל בשנה בביטוח ניתוחים, ועד ל־340 שקל בביטוח הכולל כיסויים להשתלות ותרופות.

הממונה על רשות שוק ההון, דורית סלינגר, אמרה בעקבות ממצאי הסקירה כי "כשנתיים לאחר שהרפורמה יצאה לדרך ניתן לראות את אותותיה בשוק. הפוליסות האחידות המשופרות מהוות כבר כחמישית מכלל פוליסות הבריאות, והמחיר שלהן ירד בצורה משמעותית. מדובר במהלך צרכני נוסף של הרשות שנועד לאפשר בחירה מושכלת של מוצר הביטוח המתאים לצרכי המבוטח במחיר תחרותי וחיסכון משמעותי למבוטח".

בתגובה טוען סו"ב איגור מורי, יו"ר ועדת הבריאות בלשכה: "זהו ניסיון להציג כישלון כהצלחה. כ־20% שרכשו את הפוליסות החדשות זה הוכחה לכך שמצב מערכת הבריאות הציבורית כה כושל, שגם פוליסה נחותה יותר עדיין זוכה לביקוש. גם אין להם ברירה – זה לא שבחרו בפוליסה הזאת. כמו בברית המועצות – יש לנו מוצר אחד לכול העם. המחירים לא רק שלא הוזלו, אלא עלו בפועל באופן משמעותי; הרשות מתבססת על המחירון שמפרסמות החברות וגורמת להרעה משמעותית במצבם של המבוטחים.

"כדוגמה לעיוותים שנוצרו בפוליסה האחידה – טיפולים מחליפי ניתוח: קודם מבוטח יכול היה לרכוש ולשדרג את הפוליסה הקיימת, והיום הכיסוי הזה, שהוא החשוב ביותר בעולם הבריאות, לא ניתן לרכישה בנפרד. צהלולי השמחה של רשות שוק ההון מוקדמים ומוגזמים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email