מי הזיז את הגבינה שלי?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חוזר המפקחת על הביטוח, ובו הדרישה לפרסם את התגמולים שמקבלים סוכני הביטוח בליווי פרטיהם האישיים, קומם הן את ראשי הלשכה והן את חבריה. ואכן, במבט צר אפשר להסיק כי מתקיים ציד מכשפות אחר סוכני הביטוח, אבל ברשותכם הייתי שמח להציג זווית אחרת.

אם נחזור חודשים ספורים לאחור, לדו"ח נוסף של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר מנובמבר 2011, נבחין כי מספר לא מבוטל של סוכנים (מתוך 20 סוכנויות שנבדקו), אנשי מקצוע שהלקוח מפקיד בידיהם את עתידו הפנסיוני, מעלו באמונו של הלקוח בכך שבחרו עבורו את מסלול ההשקעות שאינו רלוונטי עבורו, לא מילאו טופס הנמקה כהלכה, ולא שאלו שאלות בסיסיות והכרחיות להחלטות פנסיוניות.

כל זאת, תוך הצגת דמי ניהול ותשואות שקריות ללקוח, וביצוע שיתופי פעולה עם חברות הביטוח ובתי ההשקעות על מאגרי הלקוחות, פוגע בשמם הטוב של רוב סוכני הביטוח שממלאים תפקידם נאמנה, מקצועיים ועתידו של הלקוח הוא נר לרגליהם.

גם בחזית מול הביטוחים הישירים, החלטה זו תמנף את כוחו של סוכן הביטוח. לא עולה על הדעת שלקוח יהיה מבוטח בביטוח תאונות אישיות, שעה שאינו מכוסה בביטוח בריאות פרטי, כשם שלא יעלה על הדעת שיבוטח על סכום הגבוה מ-75% מהכנסתו הממוצעת ב-12 חודשים האחרונים בביטוח אובדן כושר עבודה.

כשיושב אותו מוקדן/מוכרן בביטוחים הישירים, והיום לצערי גם בסוכנויות עצמאיות המחזיקות מוקד מכירות, וכל תכליתו לבצע מכירה, האדם בצד השני הוא מספר כרטיס אשראי ותו לא. יכול היה המוכרן למכור לו ביטוח חיים או מזון כלבים, מבחינתו זה היינו הך, העיקר לעמוד ביעדים.

האם שם אתם ממקמים עצמכם? לא בכדי עיקר המכירות של המוקדים הם מוצרי פיצוי ולא שיפוי – המשפט "תשבור יד, תקבל כסף" נשמע כמו זכייה בפיס באוזן בלתי אמצעית.

דווקא בגלל כל אלו, אנו צריכים לגבות את החלטת המפקחת על הביטוח. כך נשיל מעלינו את אותם שיחים קוצניים הפוגעים בשמנו. נהיה שקופים, ברורים וללא משוא פנים מול לקוחותינו. נכון – נטוס פחות לחו"ל, ולא נהנה מספא כזה או אחר – האם לשם כך אנו עובדים? האם טובתנו עדיפה על טובת הלקוח? אני סמוך ובטוח שחברות הביטוח יישרו קו בנושא, ידאגו לחלק את העוגה באופן שווה יותר בינינו לבינם, ולא – ממש כמו בשיעור הראשון בכלכלה – היצע הסוכנים הפנסיונים יירד והנפגעים העיקריים יהיו חברות הביטוח.

גישה זו תומכת בגישת הלשכה בשנים האחרונות, שבה תומכים רבים מחבריי בתחום – הגיע הזמן לגבות מהלקוח תשלום על תהליך תכנון ועל פעולות נוספות שאנו מבצעים עבורו. נעבוד עם יותר חברות ביטוח ובתי השקעות, סל המוצרים ומגוון השירותים יגדל ונשמש עבור הלקוח אוטוריטה פיננסית, שמציבה את טובת הלקוח לנגד עינינו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email